Neustále hľadať okuliare, dávať na ne pozor pri športových aktivitách a riešiť zašpinenie či zarosenie už mnohých omrzelo, a preto siahli po praktickejšej forme vylepšenia zraku. Istotne, kontaktné šošovky dávajú pocit slobody, ale až 60 % ľudí má pritom zdravotné problémy s očami. Najčastejšie ide o rezanie či pálenie v oku a začervenanie očí, desatina prekonala zápal spojiviek, 14 % zaznamenalo v súvislosti s nosením kontaktných šošoviek zhoršené videnie a štyri percentá dokonca zápal rohovky! V niektorých prípadoch komplikácie vyústili v rohovkový vred.

Za problémy môžu baktérie, ktoré sa pri nevhodnej údržbe kontaktných šošoviek dostávajú do očí. Najčastejšou príčinou problémov je prekračovanie odporúčanej doby nosenia šošoviek. Namiesto 6 – 8 hodín denne ich v očiach nechávajú 12 – 14 hodín denne. Občas s nimi zaspia a nevyberú si ich ani počas víkendov. To môže spôsobiť katastrofu, v niektorých prípadoch aj oko natrvalo poškodiť. Ďalším hazardom so zdravím je, že používajú šošovky po záruke doby ich použiteľnosti a uskladňujú ich vo vode namiesto špeciálneho roztoku. Za najvážnejší prečin považujú oční lekári nosenie kontaktných šošoviek bez pravidelnej lekárskej kontroly. Človek, ktorý dlhodobo nosí kontaktné šošovky a s dioptrickými okuliarmi ich takmer vôbec nestrieda, by mal podstúpiť kontrolu zraku každé tri mesiace.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.