Dnes je už každému jasné, že menopauza neznamená ani koniec sveta, ani koniec života, ale iba určité obdobie v živote ženy, kedy sa mení hladina hormónov v jej tele, ale potom ešte žije tretinu svojho života, ktorý môže byť aj spokojný, aj plnohodnotný.

 

Komunikácia o prechode

S parterom, s deťmi, prípadne s priateľkami. Stáva sa, že niektoré páry, ktoré dokázali roky fungovať v harmónii, samozrejme, s občasnými búrkami, a spolupracovať, sa zrazu v strednom vyššom veku, keď už sú deti odrastené, vyštudované a usadené vo vlastnom živote a všetko by už malo byť iba jednoduchšie, akoby z neznámych a nevysvetliteľných dôvodov začnú hašteriť. Partneri sú na seba podráždení a veci, ktoré by inokedy prešli s nadhľadom alebo ich vyriešili konštruktívnym rozhovorom, sú zrazu rozbuškou bomby, ktorá všetko rozbíja.

Čo za to môže? Hormonálne výkyvy! Tie robia ženu – a pozor, aj muža, lebo aj on má svoj prechod! – precitlivenejšou, podráždenejšou, excitovanejšou. Určite pomáha, ak si žena uvedomí, čo je vo veci. Že sa zásadne nezmenil ani jej partner, ani jej život, ale kvôli hormónom má ona mierne zmenenú optiku na veci. Už len uvedomenie si tohto faktu vie veľa zmeniť.

Nielen hormóny

Hladina hormónov sa v našom tele neustále mení. Ak je ale dlhodobo výrazne vychýlená, vznikajú problémy, ktoré môžu byť nielen fyzického, ale aj psychického rázu. Avšak nemusíte sa trápiť.

Okrem hormonálnej substitučnej liečby, ktorú musí naordinovať lekár a ktorá môže zmierniť niektoré nepríjemné príznaky prechodu, sú v dnešnom modernom svete k dispozícii aj ďalšie spôsoby. „Vhodným doplnkom stravy v období klimaktéria je prípravok Sérélys, ktorý obsahuje výťažky z peľového zrna. Tie majú okrem iného aj látku nazvanú L-tryptofán, ktorá sa v tele zmení na serotonín. Práve jeho nedostatok môže napríklad za výkyvy nálad, podráždenosť, depresiu či poruchy termoregulácie. Serotonín v tele ďalej metabolizuje na melatonín, ktorý je dôležitý pre výdatný a zdravý spánok. Práve melatonín môže zmierniť návaly horúčosti a potenie, prispieva k navodeniu dobrej nálady, a tým potláča depresiu. Moje pacientky sú s týmto nehormonálnym výživovým doplnkom, ktorý sa dá užívať dlhodobo, veľmi spokojné a bez preháňania môžem povedať, že výrazne zlepšil ich život,“ hovorí gynekológ Španka.

Príroda teda ženám nadelila riešenie aj takého nepríjemného problému, akým môže byť klimakterický syndróm. Ľudstvu síce trvalo dlho, kým tento dar objavilo, ale už ho máme a môžeme ho využívať. Byť naplno späť v hre zvanej život a užívať si neplodné obdobie plnými dúškami. Už netreba rátať dni, kedy radšej necestovať na dovolenku, lebo krvácanie všetko komplikuje, už sa netreba báť neželaného tehotenstva. Je to začiatok nového plnohodnotného života ženy.

 

Buďme ako naše mamy

Extrakt z peľového zrna nemá hormonálnu aktivitu, preto je vhodný pre všetky ženy a dá sa užívať dlhodobo, dokonca aj preventívne. No aby ženy zvládli prechod v pohode, musia robiť ešte iné veci tak, ako naše babičky a prababičky. Byť aktívne spoločensky aj fyzicky a uvedomovať si, že v päťdesiatke život nekončí, ale začína jeho nová etapa. Či bude dobrá, do veľkej miery závisí práve iba od ženy.

Moderná žena pred prechodom neuteká

Postaví sa mu čelom, pretože iba v takom prípade ho môže mať v rukách, môže mu veliť, ovplyvňovať ho.

Keď sa k nemu raz takto postaví a svoj svetonázor bude šíriť ďalej, pomôže tým ďalším ženám, ktoré menopauzou prechádzajú alebo ich čaká o niekoľko rokov – pretože neminie žiadnu ženu. Pomôže im pochopiť, že to, ako sa cítia a ako sa správajú, nie je až také ojedinelé. Pomôže im uveriť, že nie sú z Marsu, sú z Venuše a preto to patrí k ich životu. A tiež im to pomôže nájsť cesty k riešeniam, či už prostredníctvom hormónov alebo výživových doplnkov a aj upravením životného štýlu od stravy, cez pohyb, oddych a spoločenské vyžitie. Menopauza nie je choroba, je to stav, ktorý sa dá zvládnuť!

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.2/5. From 46 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Nadnárodná spoločnosť Exeltis pôsobí v 40 krajinách sveta a poskytuje široké portfólio liekov a výživových doplnkov, najmä pre zdravie žien, dermatológiu, endokrinológiu a nervový systém. Exeltis Slovakia vznikla v roku 2010. Od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku sa špecializuje prevažne na oblasť ženského zdravia, od plánovania tehotenstva (antikoncepcia), po pomoc pri otehotnení, starostlivosť počas gravidity a dojčenia, liečby vaginálnych infekcií až po menopauzu. Exeltis je partnerom žien v každej etape ich života.