Ako sa vyhnúť prechladnutiu „tam dole“?

Veľmi jednoduchou a účinnou prevenciou pred prechladnutím a prípadným vznikom nepríjemnej cystitídy je hygiena. Pri sprchovaní je lepšie používať jemne parfumované mydlá alebo tie celkom bez parfumácie. Vyvarovať by sme sa mali najmä baktericídnym mydlám, ktoré môžu narušiť prirodzenú mikroflóru intímnych partií.

 

Čo v lete na seba

Pravidelné prezliekanie sa do suchých plaviek. Aj mokré plavky sú totiž hotovým rajom pre baktérie. Vhodná je aj bavlnená plážová bielizeň. Myslime aj na dĺžku pobytu časti intímnych partií v studenej či stojatej vode, napríklad v prípade prírodných jazier, ktoré nemusia byť hygienicky overené. Počas horúcich dní a nocí by sme mali uprednostňovať bavlnenú spodnú bielizeň pred umelými vláknami a klasické nohavičky pre tangami.

Nezabúdajme piť

Zabúdať nesmieme ani na pitný režim, ktorý je počas horúcich dní ešte dôležitejší ako inokedy. Je základom prevencie, bez ktorej by sme nemali spraviť ani krok. Pomáha totiž predchádzať tomu, aby sa baktérie udržali v močových cestách. Ideálne je vypiť aspoň 2,5 litra tekutín, najlepšie čistej vody, aby sa baktérie vyplavovali z tela von. Vhodné sú i urologické a bylinné čaje. Naopak, vyhýbať by sme sa mali sladeným nápojom, ktoré sú vďaka obsahu cukru doslova “živiteľmi” baktérií. Močovým cestám neprospieva ani sedenie rozpáleného tela na studenom kameni alebo zábradlí v chládku, na mokrej tráve či v prievane.

 

Ak problémy predsa len prepuknú

Ak sa napriek opatreniam vzniku zápalu močových ciest predsa len nevyhnete, dôležité je dodržiavanie dostatočného pitného režimu, aby sa baktérie vyplavili z tela von a, samozrejme, okamžitá návšteva lekára, ktorý naordinuje vhodnú liečbu. Tou sú vo väčšine prípadov antibiotiká. „Pitný režim je pri liečbe infekcií močových ciest veľmi dôležitý. Nemáme na mysli alkohol ani kávu, ale čistú vodu, zriedené zeleninové šťavy či odvary z močopudných bylín. Moč by mal byť svetlý, bez nepríjemného zápachu. Ďalej sa odporúča nepikantná diéta, pobyt v suchu a teple, bez fyzickej, ale aj psychickej záťaže,“ vysvetľuje odborník, MUDr. Igor Bartl.

Náš tip!

Vyskúšajte novinku – výživový doplnok s patentovanou kombináciou bylín a d-manózy s duálnym dávkovaním. „Pracuje“ inak ako doterajšie prípravky, ktoré poznáme.  Vďaka duálnemu dávkovaniu zabezpečuje 24hodinový účinok. „Ide o patentovanú kombináciu so synergickým efektom extraktov z Berberinu, Betulínu, Arbutínu a D-manózy. Najnovšie štúdie potvrdili jeho účinnosť pri liečbe aj prevencii recidivujúcich infektov dolných močových ciest,” uzatvára Bartl.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.5/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Nadnárodná spoločnosť Exeltis pôsobí v 40 krajinách sveta a poskytuje široké portfólio liekov a výživových doplnkov, najmä pre zdravie žien, dermatológiu, endokrinológiu a nervový systém. Exeltis Slovakia vznikla v roku 2010. Od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku sa špecializuje prevažne na oblasť ženského zdravia, od plánovania tehotenstva (antikoncepcia), po pomoc pri otehotnení, starostlivosť počas gravidity a dojčenia, liečby vaginálnych infekcií až po menopauzu. Exeltis je partnerom žien v každej etape ich života.