Prečo by sme sa mali vôbec zaoberať vírusom, ktorý je v populácii taký bežný?

Dôvodov je hneď niekoľko:

  • HPV infekcia, ktorej sa telo neubráni, môže spôsobiť rakovinu a v niektorých prípadoch smrť.
  • HPV infekcia nie je len problémom dospelých, ale aj detí a teenagerov.
  • Sex by mal byť spojený s príjemnými pocitmi a nie s obavami o nakazenie sa HPV.
  • Voči HPV infekcii už v dnešnej dobe existuje účinná ochrana.

HPV vírus sa najčastejšie prenáša pohlavným stykom, kontaktom slizníc genitálnych oblastí, ale v niektorých prípadoch aj pôrodom z matky na dieťa.

HPV infekcia môže viesť k rôznym typom ochorení od genitálnych bradavíc, cez predrakovinové lézie až po rakovinu v oblasti krčka maternice, análneho otvoru, pošvy  a vagíny. U detí počas pôrodu, ale aj ľudí praktizujúcich orálny sex, sú časté papilomatózy v oblasti hrtana.

HPV infekcia sa týka rovnako mužov ako žien, u mužov spôsobuje najmä genitálne bradavice. Na Slovensku ročne umiera na následky HPV infekcie približne 900 osôb. Najväčší podiel pritom pripadá na úmrtia z dôsledku rakoviny krčka maternice, ktorej ročne podľahne viac ako 200 žien na Slovensku.

Dobré správy sú, že už 10 rokov máme k dispozícii účinnú prevenciu voči HPV infekcii. Očkovanie proti HPV je celosvetovo zaužívané a v mnohých štátoch je súčasťou celoplošných národných programov. Aktuálne vyhodnotenie vplyvu očkovania proti HPV preukázalo, že v krajinách, kde je vysoké pokrytie cieľovej populácie očkovaním, sa až o 90 % znížil výskyt pretrvávajúcej HPV infekcie, a už dnes vieme potvrdiť, že očkovaním sa znížil aj výskyt závažných predrakovinových lézií genitálnej oblasti.

Na Slovensku máme dostupné 3 vakcíny – 2-valentnú, 4-valentnú a 9-valentnú vakcínu. Najnovšia 9-valentná vakcína poskytuje pokrytie najširšieho spektra vysokorizikových HPV typov schopných vyvolať onkogénne ochorenia.

Na zamyslenie ostáva úvaha významného vedca prof. zur Hausena, ktorý našiel priamo súvislosť medzi HPV vírusom a rakovinou krčka maternice: „Ľudstvo sa celé desaťročia snažilo nájsť vakcínu proti rakovine. Keď sa to konečne podarilo a lekári majú k dispozícii vakcínu proti HPV vírusu spôsobujúcemu rakovinu krčka maternice a ďalších orgánov – a v mnohých prípadoch ide o zbytočné úmrtia – túto možnosť nevyužívame…“

 

V článku boli použité informácie zo zdrojov www.hpvcentre.net, www.who.int, www.ecdc.europa.eu, www.cdc.comwww.globocan.iarc.fr

05-2019-VACC-1257776-0000

Dátum vypracovania: máj 2018

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Sme originálna farmaceutická spoločnosť zameraná na výskum a vývoj, ktorá už 25 rokov prináša pacientom na Slovensku inovatívne lieky a očkovacie látky. Vďaka tomu, že sme súčasťou globálnej siete, máme prístup k celosvetovej infraštruktúre inovácií, na ktorých je založené naše know-how. Chceme slovenským pacientom ako prví prinášať prelomové lieky a výsledky našich vedeckých výskumov transformovať na terapeutické postupy, ktoré budú zlepšovať zdravie a zachraňovať životy. Veríme, že budúcnosť zdravotníctva na Slovensku spočíva v zodpovednom prístupe k prevencii. VACC-1276507-0000