Vedeli ste, že rakovina krčka maternice je u žien do veku 45 rokov tretím najčastejším dôvodom úmrtí? Pritom je to liečiteľné ochorenie, ak sa diagnostikuje včas.

Prečo vzniká?

Ak často striedame svojich sexuálnych partnerov, môžeme sa zaradiť do rizikovej skupiny žien, ktoré ohrozuje rakovina krčka maternice. HPV však môžeme dostať aj od nášho prvého či druhého partnera. Niekedy telo s HPV vírusom zabojuje a zničí ho, no ak máme slabšiu imunitu, fajčíme alebo nemáme dostatok antioxidantov a vitamínov, môže sa z tejto infekcie pomaly vyvinúť rakovina.

Ako ju nedostať?

Odhaliť nebezpečenstvo rakoviny môžeme dnes už veľmi jednoducho. U svojho gynekológa absolvujeme v rámci preventívnej prehliadky krátke cytologické vyšetrenie, pri ktorom nám odoberie ster z krčka maternice. Môžeme si vybrať klasickú cytológiu alebo LBC cytológiu, ktorá je v súčasnosti považovaná za najkvalitnejšiu cytológiu na svete.

 Ako to celé funguje?

Tie, ktoré chodíme na preventívne prehliadky vieme, že pri ,,klasickej“ cytológii nám gynekológ pomocou špeciálnej kefky odoberie ster buniek z krčka maternice, nanesie na sklíčko a pošle na rozbor do laboratória, kde ho preskúmajú pod mikroskopom. O niekoľko dní voláme do ambulancie, či bol ster v poriadku, či nemá žiadne príznaky skrytých chorôb, ktoré na pohľad lekár nemal šancu odhaliť. Aj keď sa pri bežnej cytológii prenesie na sklíčko viac buniek, kvalita steru môže byť ovplyvnená prítomnosťou hlienu či krvi vo vzorke. Cytologické hodnotenie vzorky je v takomto prípade sťažené.

Liquid-Based“ cytológia (LBC) minimalizuje nedokonalosti „klasickej“ cytológie. Zatiaľ čo odber prebieha úplne rovnako, pri LBC neputujú bunky z odberovej kefky na sklíčko hneď, ale dôkladne sa vymyjú do špeciálnej fľaštičky s roztokom (roztok=liquid) podobne, ako sa vymýva štetec v pohári s vodou. Do laboratória je tak doručených až 80 % odobraných buniek, bezpečne zakonzervovaných v roztoku navyše bez nečistôt, prímesi krvi alebo hlienu. Strojom vytvorený preparát je možné oveľa lepšie vyhodnotiť  a určiť tak presnejší a jednoznačnejší výsledok vyšetrenia. Táto metóda zároveň umožňuje vyšetriť z tej istej vzorky aj ďalšie ochorenia. Napríklad prítomnosť HPV, niektorých patologických mikroorganizmov, chlamýdií či mykoplazmy.

Dôležité rozdiely

Pri cytologickom vyšetrení si rozdiel medzi klasickou cytológiou a LBC sami nevšimneme. Zato v laboratóriu ho pocítia ako zásadný, keďže sa im bunky v roztoku z LBC budú skúmať omnoho jednoduchšie. Pri vyhodnocovaní vzorky pomáha cytológovi počítačom riadený automatický mikroskop, ktorý sa pri identifikácii podozrivých buniek nemýli. Keď nám po oznámení výsledku náš gynekológ povie, že sme v poriadku, môžeme sa na výsledok LBC s istotou spoľahnúť a byť pokojné. Viac informácií nájdete na webovej stránke www.cytologia.sk.

,,Klasická“ cytológia                                                                  „Liquid-Based“ cytológia

 

Priplatiť sa oplatí

Bežná cytológia je súčasťou preventívnej gynekologickej prehliadky a je hradená zo zdravotného poistenia. LBC vyšetrenie nie je. Vzhľadom na nutnosť špeciálneho odberového materiálu, odberovej nádobky, transportu a technickú náročnosť spracovania vzorky, na LBC metóde sa zatiaľ musíme podieľať sumou 25 €, ktoré  však nie je finančne až tak náročné, pokiaľ nám záleží na našom zdraví. A na tom nám záleží, však?

 

 

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi