Predstavu, ako sa vtedy žilo v centre starovekých Atén, nám ponúka súbor stavieb na návrší kopca Akropola. V preklade znamená Horné mesto a je skutočne met­ropolitným lákadlom číslo jeden. Na Zoznam ­svetového dedičstva UNESCO sa dostala v roku 1987. Politické, náboženské i kultúrne stredisko zažívalo rozkvet predovšetkým medzi 13. a 5. storočím p. n. l. K hlavným stavbám, ktoré je tam možné obdivovať, dodnes patria chrámy Erechteion, Propyleje, Chrám Atény Niké a mnoho menších stavieb. No hlavným chrámom antických Atén bol Partenón, ktorý bol zasvätený bohyni Aténe. Je nepísaným pravidlom, že po pre­hliadke Akropoly mieria kroky turistov k nálezisku starovekej agory, čo bolo centrum administratívneho a obchodného života a ktorá sa nachádza pria­mo pod akropolským kopcom.

Hlavné pamiatky sa dajú obísť za jeden deň. Navyše na nich platí výhodná jednotná vstupenka, ktorá vás okrem Akropoly a starovekej agory pustí tiež do rímskeho fóra, Kerameika, do Chrámu Dia ­Olympského a Dionýzovho divadla.

Všetko potrebné nájdete na ­farebných trhoviskách

Ak sa posunieme na historickej línii ďalej, turisti si môžu pozrieť aj neskoršie pamiatky, stredoveké kostolíky svätých apoštolov na agore, Kapnikareas na ulici Ermou alebo mešitu na námestí Monastiraki. Zaujmú určite aj turecké kúpele v Place alebo ­niektorý z typických bazárov. Atmosféru trhovísk, kde sa mieša ­východná a západná kultúra a stánky ponúkajú ­priehrštia suvenírov, dobrôt a najrôznejších vecičiek, by ste mali zažiť na vlastnej koži. Na moment si budete pripadať ako v Oriente. Ak budete mať v Aténach viac času, určite nevynechajte najväčší grécky prístav Pireus. Tam na vás dýchne vôňa diaľok. Prichá­dzajú tam obrovské lode, ale aj rybárske pramice, ktoré dokresľujú obrázok o prímorskom meste. Romantické povahy ocenia jazdu lanovkou na vrchol Lykavittos, odkiaľ máte celé mesto ako na dlani. Kto sa rád prechádza a upratuje si myšlienky, nájde oázu v Národných ­záhradách.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.