„Všetko sa začalo asi v siedmom mesiaci tehotenstva a dosť drasticky, krutými záchvatmi, pri ktorých som vždy skončila na pohotovosti, nakoľko bolesť bola neznesiteľná. Diagnóza znela: žlčníkové kamene. Lekár mi ich na sonografii aj ukázal na monitore. Pripomínali jemný štrk, ktorý bol usadený v dolnej tretine žlčníka a pekne sa tam vznášali,“ spomína Mária. Dodáva, že lekár jej zároveň vysvetlil, že väčšie kamene obyčajne vyvolávajú len mierne záchvaty a pobolievanie v boku, kým tie menšie zvyknú upchať žlčovod, čo má za  následok kruté bolesti, aké postihli aj ju. „Liečbu veľmi komplikovalo tehotenstvo, lebo som si nemohla dať hocijaké tabletky na utíšenie bolesti. Aj preto som vždy volila pohotovosť a infúzie,“ spomína.

Nepomohla ani diéta

Mária si spočiatku myslela, že keď si bude dávať pozor na stravu, záchvaty pominú. No nestalo sa tak. „Dokonca by som povedala, že opak bol pravdou. Záchvaty boli čoraz častejšie, niekedy aj dvakrát do týždňa napriek prísnej žlčníkovej diéte. Popravde, pri pomyslení na tú krutú bolesť mi už napokon ani nechutilo jesť. Aj keď som už porodila, operácii som sa bránila. Mala som 24 rokov a nevedela som si predstaviť, že mi vezmú nejaký orgán. Nakoniec som ale na operáciu čakala doslova ako na spasenie. Kým som sa dostala na rad, ubehli tri mesiace od pôrodu, počas ktorých som schudla 12 kíl, pretože som už nemohla takmer nič jesť a keďže som navyše dojčila, telo sa snažilo dať všetko do mlieka,“ hovorí.

Kritickým potravinám sa stále vyhýbam

Máriu operovali laparoskopicky a ako vraví, všetko prebehlo bez problémov, akurát pár dní po narkóze bola zoslabnutá a bolelo ju miesto zákroku. „Sestričky nám čo najskôr kázali chodiť, aby sme sa dali rýchlo do poriadku. Na tretí deň ma pustili domov a hneď som bola sebestačná, len som sa najmä v prvý týždeň po zákroku rýchlejšie unavila, než zvyčajne. No keďže som mala doma malé dieťa, nebol čas ľutovať sa a rýchlo som sa dostala späť do kondície. Zrejme k tomu prispel aj fakt, že ma nerezali klasicky a tri dierky po laparoskopii dnes už nie sú ani vidieť,“ tvrdí Mária. Dodáva, že po operácii jej lekár nariadil žlčníkovú diétu a dostala zoznam potravín, ktorým sa treba vyhýbať. Priznáva, že diétu dodržiavala maximálne štyri týždne, potom už do jedálneho lístka zaradila aj inú stravu. „No pravda je, že odkedy mi žlčník vyoperovali, môjmu telu sa kritické potraviny ani nežiadajú. V mojom prípade to boli najmä tavené syry, vajcia, paprika, hríby a smažené rezne. Síce ich niekedy zjem, ale som si vedomá toho, že môj organizmus ich ťažšie trávi. Avšak taký typický žlčový záchvat som od operácie, chvalabohu, nezažila,“ konštatuje Mária.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.