Štúdie preukázali, že venovanie sa koníčkom znižuje riziko depresie, zlepšuje fyzické zdravie a zvyšuje socializáciu. Mať Alzheimerovu chorobu neznamená, že osoba s demenciou sa už nemôže venovať starým či novým aktivitám. Práve naopak.

Podľa Alzheimerovej asociácie fyzické aktivity zlepšujú zdravie mozgu zvýšením prietoku v krvi a kyslíka do mozgu. Rovnako účasť na tvorivej činnosti môže tiež zvýšiť kreativitu, pamäť a schopnosť riešiť problémy.

 

Ako koníčky zlepšujú život

Osoba žijúca s Alzheimerovou chorobou alebo inou demenciou sa nemusí vzdať aktivít, ktoré miluje. Stačí, ak niektoré aktivity upravíte podľa schopností danej osoby. Navyše, okrem zvyšovania kvality života môžu niektoré činnosti znižovať také správanie, ako je úzkosť či nepokoj.

Ešte predtým ako začnete s úpravami aktivít, si zapamätajte, že bezpečnosť je prioritou číslo jeden. Ani vy, váš rodič alebo starší blízky sa nezabavíte, ak budete tráviť deň v pohotovosti. Preto vám prinášame niekoľko rád, ako zmeniť bežné záľuby – pre vás a osoby trpiace demenciou – na príjemnejšie a bezpečnejšie.

 

Umenie a ručné práce

Práca na umeleckom diele spolu s vaším blízkym mu dáva šancu na sebavyjadrenie. Aj keď mu možno budete musieť pomôcť, nechajte ho vytvárať svoj vlastný obraz. Na začiatok mu však usporiadajte štetce, miešajte farby, prípadne ak vás požiada o pomoc, ako a ďalej postupovať, ochotne mu poraďte. Práve záujem o to, čo vytvára, vás napokon spája. Pamätajte, že tento proces je oveľa dôležitejší ako samotný výsledok.

Varenie

Varenie je skvelý spôsob, ako spolu tráviť čas. Nielenže vás lepšie spája, ale podľa Alzheimerovej spoločnosti v Kanade pomáha príprava jedla vášmu blízkemu s demenciou lepšie jesť. Pri tejto aktivite dbajte v prvom rade na bezpečnosť. Skontrolujte, či sú horáky vypnuté a nad všetkým majte dohľad. Na stôl vyložte len potraviny, ktoré budete používať, aby ste sa vyhli zámene. Môžete použiť prestieranie, ktoré je v ostrom kontraste s potravinami, ktoré potrebujete. V závislosti od štádia demencie vášho blízkeho môžete pomôcť s nasledujúcimi receptami alebo jednoduchými pokynmi krok za krokom.

 

Hudba

Hudba má schopnosť ovplyvňovať časti mozgu, ktoré nie sú poškodené demenciou, a môžu viesť k zmysluplnejším interakciám. Na vyvolanie spomienok z predchádzajúcich rokov môžete použiť prispôsobený zoznam skladieb. Rovnako môžete zahrať na hudobnom nástroji svojmu blízkemu alebo prehrať hudbu, ktorá ho dokáže upokojiť počas stresujúcich období.

 

Aktivity vonku

Ak je váš blízky schopný pracovať v záhrade, neoberajte ho o túto záľubu. Nemusí, samozrejme, udržiavať v najlepšom stave celú záhradu, ale stále môže nájsť potešenie pri zbere úrody, výsadbe semien či pri trhaní buriny.

Cyklistika, pešia turistika a chôdza sú rovnako vynikajúce spôsoby, ako zostať zdravý a užívať si prírodu. Rátajú sa aj jednoduché činnosti, ako je pozorovanie vtákov či kŕmenie rýb v jazere.

 

Život s demenciou sa nerovná nekvalitný život

Diagnóza demencie znamená, že váš milovaný bude nakoniec musieť žiť inak. Kľúčom je však naplánovať, ako s demenciou žiť kvalitne. Tak, aby si aj naďalej užíval koníčky, svoju rodinu a priateľov.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi