Podložené výskumami

Už mnoho výskumov preukázalo ohromujúci efekt malých zastavení. Meditácie redukujú produkciu stresových hormónov, ktoré prispievajú k starnutiu, vyhla­dzujú črty tváre a pôsobia na náš organizmus rovnako blahodarne ako hodiny hlbokého spánku. Náš mozog však nie je pri meditácii v žiadnom prípade vypojený, úplne naopak. Podľa snímok magnetickej rezonancie na tomografe sú počas meditácie veľmi aktívne predovšetkým tie oblasti mozgu, ktoré zodpovedajú za pozornosť, riadenie emócií a uvedomovanie si vlastného tela.

 

Zmeny v mozgu

Už po jednom cvičení cítite, že máte čistejšiu hlavu a myš­lienky sa upokojili. Ak by ste meditovali každý deň 25 minút počas ôsmich týž­dňov, dali by sa dokonca zmerať zmeny v štruktúre vášho mozgu. Dôsledky by ste potom pociťovali v každodennom živote – zlepší sa vám pamäť a budete sa aj vedieť lepšie sústrediť. Okrem toho sa tichým ponorom do vlastného vnútra učíte nepripúšťať si stres, a automaticky tak predchádzate preťaženiu.

A len tak mimochodom posilňujete imunitný systém, čo opäť dokladajú aj výskumy. No úplne najlepšie na tom je, že vám meditácia ponúka ­možnosť priblížiť sa drahocennému momentu TU a TERAZ a prežiť si celé bohatstvo okamihu. Namiesto toho, aby ste sa upínali na to, čo vás rozčuľuje alebo stavia pod tlak, môžete zažiť pocity dôvery a povzneseného bytia. To opäť umocňuje sily, ktoré vás činia silnejšími a uvoľnenejšími aj v bežnom živote. Prežite si jeden z týchto magických momentov uvedomenia si vlastného ja. Zoznámime vás s najlepšími cvičeniami pre ­začiatočníkov.

 

Oceán odplaví stres

Týmto cvičením môžete odstrániť vnútorné blokády, odbúrať stres a načerpať novú energiu. Nájdite si 15 minút len pre seba, ľahnite si na chrbát a sústredene dýchajte. Zatvorte oči a predstavte si oceán, ktorý vás obklopuje. Ľahko plávate vo vode, ktorá sa vám pri nádychu rozprestrie po celom tele. Pocítite, ako do vás prúdi chladná nová energia. To sa bude diať pri každom nádychu, pri výdychu bude chlad prúdiť z vášho tela von.

Cvičenie s ružou uvoľňuje napätie

Dosiahnete to počas 5 minút.

Posaďte sa a chodidlami sa oprite o podlahu. Zhlboka dýchajte. Predstavte si ružový púčik v oblasti srdca. Spočiatku je zatvorený, ale potom sa otvára a rozprestiera sa do vášho tela, intenzívna vôňa prúdi vami. Prezrite si kvet svojím vnútorným zrakom a s každým nádychom do seba naberajte jeho jemnú vôňu.

 

Prehliadka tela odstráni blokácie

Položte sa pohodlne na chrbát, najlepšie na mäkkú podložku.

A teraz sa sústreďte a prehmatávajte v myšlienkach postupne celé svoje telo, od končekov prstov na nohách až po hlavu. Pri každej časti tela sa na chvíľu zastavte a vnímajte jeho stav. Sú prsty skutočne uvoľnené? Ako sa napĺňa brucho dychom? Uvedomujte si a vnímajte všetky signály, ktoré vám vysiela vaše telo. A pokúste sa s každým výdychom ponoriť sa ešte hlbšie do seba a odstraňovať napätie a stuhnutosť. Krásne sa uvoľní svalstvo a vaše pohyby budú pružnejšie.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.