Aj keď sa dožívame oveľa vyššieho veku než v minulosti, má to jeden háčik. Už krátko po päťdesiatke kvalita nášho života výrazne klesá. Príčinou sú chronické choroby, na ktoré treba užívať lieky. Do života nám vstupuje nielen nepohodlie, ale aj bolesť a rôzne obmedzenia, najmä obmedzenie hybnosti. Z toho dôvodu začína upadať aj náš sociálny život, čo má zlý vplyv zase na psychiku. Ako sa tomu vyhnúť? Poznajte tieto základné príznaky starnutia organizmu a naučte sa, čo na ne platí. Vhodnou stravou a životným štýlom sa ich snažte čo najviac oddialiť.  Znie je to jednoducho, však?

 

REDNUTIE KOSTÍ – ZOSTAŇTE AKTÍVNI

Po celý život sa nám odbúrava kostné tkanivo, zároveň však vzniká  nové. V starobe ale odbúravanie kostí nastáva rýchlejšie, ako novotvorba. Preto nám kosti rednú. Aby vás osteoporóza neprekvapila už v päťdesiatke, dôležitý je najmä dostatok vápnika a horčíka v strave, ako aj vitamínu D.

Ďalšia vec, na ktorú sa často zabúda, je pohyb. Pri pohybe sa totiž vitamíny a minerálne látky lepšie zabudovávajú do kostí. Pohyb má ešte tú výhodou, že seniori, ktorí sa pravidelne hýbu, majú lepšiu celkovú koordináciu a tým pádom sa vedia vyhnúť pádom, respektíve padajú „lepšie“  a výrazne je u nich znížené riziko vážnych úrazov. Úraz je práve pri osteoporóze veľmi nebezpečný – kosti sa pri ňom ľahko lámu, pričom zlomenina krčka stehennej kosti často spôsobí, že starší ľudia zostávajú imobilní, mnohí už do smrti.

UPCHÁVANIE CIEV – ZMEŇTE STRAVU

Ak holdujete nezdravej strave plnej živočíšnych tukov, hladina cholesterolu v krvi stúpa. Usádza a na stenách ciev, čím sa cievy postupne zužujú, až hrozí ich upchanie. Tento proces trvá niekoľko rokov a obyčajne vyvrcholí v staršom veku. Upchanie ciev pritom môže byť príčinou infarktu srdca, mozgovej mŕtvice, zlyhania obličiek, problémov so zrakom či sluchom, keďže zasiahnuté môžu byť aj cievy sietnice či vnútorného ucha. Vyhnúť sa tomu dá najmä vďaka zdravej strave plnej ovocia a zeleniny. Príjemným spôsobom, ako držať svoj cholesterol na uzde, je aj pohár kvalitného vínka, ktorý si doprajete po obede alebo po večery. Avšak mal by byť naozaj len jeden.

 

ZLYHÁVANIE OBLIČIEK – DBAJTE NA PITNÝ REŽIM

Naše obličky starnú presne tak, ako všetky ostatné orgány v našom tele. Keď v staršom veku zlyhajú, obyčajne sa to spája s vysokým krvným tlakom alebo cukrovkou. Je dôležité nezanedbávať tieto choroby, dodržiavať rady lekára a liečbu.

Druhá vec je, že obličky si často likvidujeme nadmerným užívaním liekov, nevhodnou stravou, pretože tukové tkanivo sa usádza aj v nich a bráni ich normálnemu fungovaniu, a zlým pitným režimom. Ak chcete mať v starobe zdravé obličky, myslite na pravidelný pitný režim – keďže pocit smädu je v staršom veku nižší, naozaj sa musíte naučiť piť bez toho, aby vám telo signalizovalo smäd. Vyhnite sa tiež nadmernému soleniu, pretože soľ obličkám škodí.

 

ZLÁ PAMÄŤ – TRÉNUJTE UŽ DNES

Zhoršenie pamäti, demencia či Alzheimer – to sú najväčšie postrachy staroby. Mnohí sa ich obávajú oveľa viac ako problémov s fyzickým zdravým. Žiaľ, vedci ešte nepoznajú stopercentne účinnú prevenciu, ktorá by nás ochránila pred Alzheimerom, pred zabúdaním sa ale chrániť vieme. A to tak, že budeme mozog a pamäť neustále posilňovať. Výborné je napríklad čítanie, hra na hudobný nástroj, učenie sa nových vecí – či už to je cudzí jazyk, varenie alebo maľovanie. Objavujte stále nové a nové veci a núťte mozog, aby vstrebával nové informácie. Trénujte si ho napríklad aj tak, že sa naučíte telefónne čísla svojich priateľov a rodinných príslušníkov naspamäť, rovnako ako aj dátumy ich narodenín. Skrátka, núťte mozog do aktivity.

Pre správne fungovanie mozgu je ale veľmi dôležitý aj kvalitný spánok, pobyt na čerstvom vzduchu a pohyb, aby sa mozog lepšie okysličoval, strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny (nájdete ich najmä v rybách, semenách a orechoch) a vitamín D.

 

ZHORŠENIE ZRAKU – POMÔŽE OPERÁCIA

Už po štyridsiatke začíname mať „krátke ruky“ – teda zhoršuje sa nám videnie do blízka, preto pri čítaní textu odďaľujeme písmená od očí. V staršom veku nastáva aj zhoršenie videnia do diaľky. No a problémom je tiež šedý zákal. Dnešná moderná medicína dokáže všetky tieto problémy vyriešiť krátkou bezbolestnou operáciou. Preto keď vás problémy so zrakom obmedzujú v užívaní si života v najlepšom veku, neváhajte a zbavte sa ich.

 

ZHORŠENIE SLUCHU – NAČÚVACÍ PRÍSTROJ

Starnutie sa spája aj so zhoršením sluchu, prípadne až s hluchotou. Väčšina starých ľudí tento problém nijako nerieši. Aspoň čiastočne tu pomôže načúvací prístroj, ktorý vás vráti späť do života. Pretože pravda je, že ľudia s oslabeným sluchom sa vyhýbajú spoločnosti a uzatvárajú sa doma.

 

NESPAVOSŤ – CHOĎTE VON

S pribúdajúcim vekom sa znižuje kvalita spánku aj jeho dĺžka. Niekto nemôže zaspať, iný zaspí pomerne rýchlo, avšak zobudí sa už o štvrtej ráno a je vyspatý. V tomto prípade pomôže najmä spánková hygiena – snažte sa chodiť spať vždy v tú istú hodinu a vstávajte tiež v rovnakom čase. Keď trpíte nespavosťou, vyhýbajte sa poobednému spánku.  Pomôcť vám môže fyzická aktivita alebo aspoň dlhé prechádzky na čerstvom vzduchu, ktoré organizmus príjemne unavia a zároveň zbavia stresu. Ten nám tiež často bráni zaspať. No a výborné je plávanie – avšak nie neskoro večer, ale popoludní.

 

ZÁPCHA – DOPLŇTE VLÁKNINU

Spomaľovanie metabolizmu, problémy s trávením a zápcha tiež môžu súvisieť s vekom. Najdôležitejšie je čo jete a pijete. Do jedálneho lístka zaraďte najmä viac vlákniny a snažte sa pravidelne piť.  Pomôžu aj probiotiká, ľahké cvičenie, prípadne masáž brucha krúživými pohybmi v smere hodinových ručičiek.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.