Ako dokazujú historické pramene, už za čias Mezopotámie ľudia vedeli o upokojujúcich vlastnostiach maku. Egyptskí lekári z neho vyrábali lieky proti bolesti, ktoré predpisovali pacientom pri rôznych zraneniach, kŕčoch či kožným problémoch. Starovekí Gréci sa makovými výparmi, ktoré inhalovali, opájali pri slávnostných, náboženských a vešteckých obradoch.

V našich končinách mak začali vysádzať počas stredoveku a postupne sa z neho stala obľúbená ingrediencia sviatočných koláčov a múčnikov. Dokonca pred druhou svetovou vojnou sme boli doslova makovou veľmocou, vyvážali sme ho aj do Ameriky. Novodobú históriu pestovania maku oklieštili zákony, dnes táto rastlina môže beztrestne rásť maximálne na ploche 100 m2 a pestovateľ ho môže využívať iba ako potravinu.

Komu chutí mak, ten má pevné kosti

Existujú rôzne odrody maku, najčastejšie sa však stretávame s hnedou, sivou a modrou farbou. V súčasnosti sa výrobcovia potravín snažia pretlačiť do širšieho povedomia aj biely mak, ktorý sme v minulosti hojne pestovali. Má jemnejšiu, orieškovú chuť, výraznejšie účinky na zdravie, môžete ho jesť aj v práci či pred rande a neprezradia vás čierne bodky na zuboch.

Mak patrí medzi zdravé potraviny. Zrnká sú bohatým zdrojom vlákniny, ktorá je dôležitá ako prevencia zápchy, cukrovky 2. typu a zvýšeného cholesterolu v krvi. Sú výborným zdrojom vápnika, obsahujú ho dokonca viac ako plnotučné mliečne výrobky. Naše telo využije z maku tiež meď, ktorá napríklad chráni DNA pred poškodením. Ocení ho nervový systém, kosti aj srdce. Okrem toho, mak obsahuje fosfor, ktorý sa spolu s vápnikom podieľa na tvorbe kostného tkaniva. Je tiež zdrojom mangánu, ktorý pomáha pri obnove kolagénu dôležitého pre kosti a kĺby.

Už dve lyžice maku…

…tvoria 15 % odporúčaného denného množstva vlákniny pre ženy a 9 % pre mužov.

…pokrývajú štvrtinu odporúčaného denného príjmu vápnika.

…poskytujú až 65 % denného príjmu mangánu pre ženy a 50 % pre mužov.

 

Jedzte mak, chráni:

  • kosti pred osteoporózou, a to vďaka vápniku,
  • pred anémiou, pretože obsahuje železo dôležité pre transport kyslíka v tele,
  • svaly pred únavou a zvyšuje ich výkonnosť, pretože sa stará o ich zásobovanie kyslíkom,
  • imunitu, pretože obsahuje zinok a antioxidanty ako selén či vitamín E,
  • pred nespavosťou, pretože obsahuje horčík a iné látky s upokojujúcimi účinkami,
  • pred chronickou únavou a ničivými účinkami stresu, keďže pomáha znižovať hladinu stresového hormónu kortizolu v tele,
  • metabolizmus pred spomalením, obsahuje totiž vitamíny skupiny B,
  • zuby, vlasy a nechty pred stratou pevnosti.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 2.7/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.