Prvá vec, ktorú lekár zvyčajne urobí, keď k nemu prídete, je zmeranie krvného tlaku. Mávate ho v norme? Ak áno, ste jedna z mála šťastlivcov a možno „vzorňákov“ dávajúcich si na seba trošku pozor. Krvný tlak je niečo, s čím sa Slováci nemôžu veľmi chváliť. Lekári sú zhrození, pretože vysoký tlak – hypertenziu – má u nás 40 % ľudí nad päťdesiat rokov a podobne sú na tom aj oveľa mladší. Je priam neuveriteľné, že až polovica spomedzi 15 až 24-ročných ľudí má dosť ďaleko od ideálnych hodnôt tlaku, nehovoriac o štyridsiatnikoch – z nich ho má v norme sotva 12 %!

Najhoršie je, že je ako tajný agent – nevidno ho, vôbec nebolí, ale zároveň robí v tele zmätky. S radosťou „kope“ do ciev, aby ich oslabil. Je vytrvalý, svoju prácu si robí celé roky, a ak sa doň „nestaráme“, určite príde bod zlomu. Tým býva srdcový infarkt, infarkt mozgu – mozgová porážka, ale vysoký tlak výdatne pomáha aj Alzheimerovej chorobe, aby spustošila mozog. V ohrození sú tiež obličky.

 

Pomaly a pravidelne

Napriek tomu, že vyčíňanie vysokého tlaku v tele je príčinou naozaj závažných ochorení, mnohí vôbec nevedia, aký ho vlastne majú. Odborníci nám preto radia kúpiť si tlakomer. Ponuka na trhu je pestrá a investícia sa určite vyplatí celej rodine. Venujte meraniu tlaku každé ráno a večer zopár minút a poľahky zistíte, ako na tom ste. Predtým si doprajte aspoň 5 minút pokoja. Merajte si ho posediačky a vždy dva razy za sebou. Počas merania nerozprávajte, nejedzte a pokojne dýchajte. Prvá nameraná hodnota býva zvyčajne vyššia, dôveryhodnejšia je druhá. Výsledky si zapisujte, keď prídete k svojmu lekárovi, bude mať o vás výborný zdroj informácií. Nebuďte prekvapená, ak vám v ambulancii vyskočia oveľa vyššie čísla ako doma, zrejme patríte k ľuďom so syndrómom bieleho plášťa, čo značí, že tlak, hneď ako „zistí“, že ho meria lekár, vyletí hore. Počas dňa sa tlak neustále mení. Iný je, keď dávame telu fyzicky alebo psychicky zabrať, iný, keď v pokoji popíjame čaj. Dôležité je, aby nedosahoval hviezdne výšiny veľmi dlho. Vyšší býva, samozrejme, dopoludnia, keď väčšina z nás naplno pracuje, poobede klesne a večer sa opäť zvýši. Počas spánku odpočíva aj on, aby sa ráno prebral a „naskočil“.

Ako sa dá skrotiť tlak

✔ Snažte sa udržať si normálnu hmotnosť – neprekročiť tú, ktorú dostanete, ak od svojej výšky odrátate číslo 100.

✔ Ak vám diagnostikovali vysoký tlak, užívajte lieky disciplinovane.

✔ Alkoholické nápoje pite len zriedkavo, dva decilitre červeného vína každý deň tlak znížia, pravidelné popíjanie väčšieho množstva ho zvyšuje.

✔ Nebuďte lenivá, nájdite si šport, ktorý vám vyhovuje, a venujte sa mu aspoň pol hodiny denne, stačí aj rýchlejšia chôdza.

✔ Nefajčite, cigarety ničia cievy.

✔ Nepresáľajte príliš jedlá a každý deň vypite aspoň 1,5 litra vody.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.