Na choroby spôsobené vysokým krvným tlakom celosvetovo ročne zomiera 7 miliónov ľudí. Kardiovaskulárne choroby sú zodpovedné za takmer polovicu všetkých úmrtí v Európe, zabíjajú viac ako všetky typy rakoviny spolu, pričom u žien je toto percento vyššie ako u mužov. Hypertenzia patrí medzi prioritné rizikové faktory ochorení srdca aj na Slovensku. Na vysoký krvný tlak sa u nás lieči až 63 percent ľudí. Podľa predpokladov v roku 2030 bude až 40 percent obyvateľstva trpieť nejakou formou kardiovaskulárnych ochorení. S poruchou srdcového rytmu, fibriláciou predsiení srdca, sa trápi zhruba každý desiaty človek vo vyššom veku. Hoci je fibrilácia predsiení srdca jedným z najfrekventovanejších ochorení nášho najvzácnejšieho orgánu, až 60 až 70 percent ľudí netuší, že pre nich predstavuje hrozbu. Podľa prieskumu si dokonca až 1 z 3 ľudí nevie správne merať krvný tlak. Aj táto nevedomosť môže mať fatálne následky na zdravie.

Nebezpečná ranná hypertenzia

Najvyšší krvný tlak mávame krátko po prebudení. Ranná hypertenzia je definovaná ako týždenná priemerná hodnota ranného krvného tlaku, ktorý sa meria 1 až 2 hodiny po prebudení a presahuje 135/85 mmHg. Existujú dva typy rannej hypertenzie. V prvom prípade môže ísť o pacientov, ktorí majú konštantne vysoký krvný tlak počas noci alebo krvný tlak zvyšujúci sa počas spánku. V druhom prípade ide o pacientov s extrémnym poklesom krvného tlaku v noci a extrémnym nárastom ráno. V oboch prípadoch je veľmi ťažké zistiť rannú hypertenziu. Do času, keď pacient navštívi lekára, sa krvný tlak pacienta zníži, čím sa znemožní správna diagnóza. Práve preto doktori odporúčajú pravidelné domáce meranie krvného tlaku.

Čo je krvný tlak a hypertenzia?

Krvný tlak je tlak vytvorený srdcom na pumpovanie krvi cez cievy. Naše srdce sa zmrští každý deň približne 100-tisíckrát a zakaždým s rozličnými hodnotami tlaku. Aj tie najmenšie zmeny v organizme či jeho okolí sa okamžite premietnu na výsledkoch merania. Čoraz viac ľudí trpí vyšším krvným tlakom, ktorého hodnoty sa dostávajú až nad optimálnu úroveň. Krvný tlak ukazuje výkonnosť srdca a priechodnosť ciev. Od ich funkčnosti závisí, či sa potrebná krv nesúca so sebou živiny a kyslík dostane do všetkých životne dôležitých orgánov nášho tela. Je dôležitý aj pre žilový systém, aby dokázal odvádzať z tela odpadové látky vrátane oxidu uhličitého. Je to tlak, ktorým pôsobí krv na steny ciev. Výška krvného tlaku závisí od intenzity práce, ktorú vykonávame, od zdravotného stavu srdca a od priechodnosti ciev. Krvný tlak v priebehu dňa a noci kolíše, najnižší je počas spánku. Ak sme v pokojnom stave, naše srdce sa počas jednej minúty stiahne približne 60- až 90-krát, aby vytlačilo potrebné množstvo krvi do ciev. Vytlačená krv putuje tepnami, artériami a vlásočnicami k jednotlivým orgánom a odovzdáva im potrebné živiny a kyslík. Srdce pracuje v dvoch fázach. Prvú, pri ktorej je krvný tlak najvyšší, nazývame systola. Počas systoly sa srdcový sval stiahne a krv je vytláčaná zo srdca cez aortu do cievneho riečišťa pod tlakom, ktorý nazývame systolický. Jeho hodnota je vyjadrená ako prvé číslo v zázname o hodnote krvného tlaku, napríklad 120/80 mmHg. Výška systolického tlaku závisí od zdravotného stavu srdcového svalu, od priechodnosti ciev a od telesnej záťaže. Po fáze systolickej prichádza fáza diastolická. Počas nej je srdcový sval uvoľnený a plní sa krvou. V diastole je krvný tlak najnižší a nazýva sa diastolický. Jeho hodnota je vyjadrená druhým číslom v zázname s hodnotou krvného tlaku. Výška diastolického tlaku závisí od priechodnosti ciev v okrajových častiach tela, v rukách, nohách a mozgu. Ak sú cievy upchaté napríklad tukovými usadeninami, zúžené nikotínom z cigariet alebo človek trpí obezitou, srdce musí vyvinúť oveľa väčší tlak, aby krv prekonala zúženie a dostala sa úspešne k orgánom. Vtedy sa rozvíja vysoký krvný tlak – hypertenzia.

Koho ohrozuje vysoký tlak?

Vysoký krvný tlak by sme nemali ignorovať. Ak sa k nemu pripoja nezdravý životný štýl, stres, obezita, fajčenie a u žien užívanie antikoncepcie, môžeme si veľmi rýchlo zavariť na nebezpečnú mozgovú príhodu alebo infarkt myokardu. Už dávno neplatí, že vysoký krvný tlak a s ním súvisiace ochorenia ohrozujú len ľudí vo vyššom veku. Krvný tlak je preto nutné mať pod kontrolou a pravidelne si ho doma merať. Do rizikovej skupiny obyvateľstva automaticky patria i ľudia, v ktorých rodine sa už mozgová príhoda vyskytla. No napriek správne nastavenému životnému štýlu je genetická predispozícia neovplyvniteľným faktorom. Docent Gabriel Kamenský definuje ohrozenú skupinu obyvateľstva takto: „Sú to predovšetkým pacienti s vysokým krvným tlakom, diabetici, fajčiari a pacienti vyšších vekových kategórií. Znepokojujúce však je, že v poslednom čase vídame, že už aj u mladších ľudí sa objavujú mozgové porážky. Za posledné obdobie som sa dokonca stretol so štyrmi prípadmi žien vo veku od 30 do 40 rokov, ktoré dostali mozgovú porážku, pričom pri jednom z nich išlo o ženu v 7. mesiaci tehotenstva. Ženy majú takmer trikrát častejšie mozgové porážky ako muži. Ďalšiu rizikovú skupinu predstavujú ľudia trpiaci fibriláciou predsiení. Táto arytmia sa vyskytuje u starších ľudí (nad 60 rokov). U mladých býva veľmi zriedkavá.“ Podceňovať však neradno ani nízky tlak.

Odmerajte si tlak správne

Pred meraním tlaku by ste najmenej 30 minút nemali nič jesť ani piť kávu, cvičiť alebo fajčiť. Človek, ktorý si meria tlak, by sa mal posadiť a uvoľniť sa. Tlak by sa mal merať po minimálne 10 minútach strávených v pokoji. Nemali by ste mať skrížené nohy, aby sa nezabraňovalo normálnemu prietoku krvi v končatinách. Testovaný človek by si nemal vyhŕňať rukáv, pretože to môže sťahovať ruku a brániť voľnému prietoku krvi. Manžeta dokáže odmerať krvný tlak aj cez tenké oblečenie. Predlaktie má byť jemne opreté o stôl. Počas merania má mať pacient ruku mierne zohnutú v lakti, nesmie ňou hýbať a ani rozprávať. Manžeta tlakomeru sa umiestňuje 2 cm nad lakťovú jamku. Hadička by mala vždy smerovať k lakťovej jamke. Potom je potrebné zapnúť tlakomer a spustí sa meranie. Manžeta sa nafúkne a pomaly sa sfúkne. Pacient by si mal zaznačiť nielen nadmerné hodnoty, ale všetky namerané hodnoty. Inak dochádza k výpočtu falošného vysokého priemeru. Ideálne je merať krvný tlak 3-krát a smerodajný je priemer z 2. a 3. merania. Medzi meraniami by sa malo čakať 2 až 3 minúty. Namerané hodnoty by si mal každý pacient zaznamenať a sledovať ich dlhodobý trend.

Toto zníži vysoký tlak

Skoncujte s fajčením

A najlepšie ihneď! Pre tuhých fajčiarov to nebude ľahké, ale stojí to za to.

Menej soľte

Alebo vôbec… Priveľa soli škodí nielen srdcu, ale aj obličkám.

Nepite kofeínové nápoje

Tie vám totiž rozpumpujú tep do výšin, a teda zvyšovať sa bude aj krvný tlak.

Vyhýbajte sa živočíšnym tukom

Spôsobujú kardiovaskulárne ochorenia, s ktorými súvisí aj vysoký tlak.

Zvýšte príjem vlákniny

Na raňajky si dajte ovsené vločky s mliekom. Naštartujú vás a aj „prečistia“.

Jedzte ovocie a zeleninu

Je plná vitamínov a minerálov, ktoré vášmu telu iba prospejú!

Športujte

Pravidelná dávka športu osvieži telo aj myseľ.

Strážte si normálnu hmotnosť

Priberanie, alebo už rovno obezita, nielenže nevyzerá dobre, ale navyše ohrozuje zdravie.

Relaxujte

Snažte sa dostatočne spať a občas si urobte aspoň maličkú radosť.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.