Mnohí začínajúci milovníci vína si senzoricky aj gramaticky môžu pomýliť dve rozličné odrody. V prvom prípade je to výrazne svieža, menej komplikovaná, ale asi najviac tradičná odroda rizling vlašský. Ako jej starší brat a kráľ bielych odrôd je známy rizling rýnsky (vo svete pod názvom Riesling), ktorý má typickú arómu a chuť po marhuliach, lipovom kvete a v sladších verziách nájdete aj hrozienka a med. Pozor, nesmiete si tieto odrody mýliť, lebo vo väčšine prípadov ide o úplne rozdielne vína i v prípade, že ich kupujete od rovnakého vinára a z rovnakého ročníka.

Uveďme si zopár faktov o týchto našich klasických odrodách, ktoré sú u nás mimoriadne populárne.

 

Rizling vlašský:

synonymá – Wälschriesling, olaszrizling, vlašák,

pravdepodobne pochádza z Francúzska, aj  keď mnohí nevylučujú ani severné Taliansko,

dozrieva už začiatkom septembra, no je vhodný aj na prípravu ľadových vín,

pestuje sa iba v 7 štátoch sveta a Slovensko je jedným z nich!

 

Rizling rýnsky:

synonymá – ryňák, lipka, roháč, Rösslinger, Riesling,

pochádza z  Nemecka, odhaduje sa údolie rieky Rýn,

nie je náročný na pôdu, no najkrajšie exempláre sú na bridlicovej a vápencovej pôde,

dozrieva neskôr ako ,vlašák´ a je vhodný na výrobu plných, mohutných vín,

pestuje sa prakticky na celom svete, avšak najznámejšie krajiny sú Nemecko, Rakúsko, Francúzsko (Alsace), Washington a Nový Zéland.

 

Ako ich kombinovať s jedlom

Čo sa týka kombinácie jedla a vína, tak vôbec nemusíte mať obavy, keďže vína z týchto odrôd sú mimoriadne vhodné pre klasickú slovenskú kuchyňu. Vlašák sa veľmi dobre zhodne s bravčovou krkovičkou, kuracím paprikášom alebo s ovocným šalátom. Ryňák je skvele kombinovateľný s bažantom, teľacinou, ale znesie aj ázijskú kuchyňu a v sladších prípadoch aj terinu z foie gras. Jediné praktické pravidlo je podávať tieto odrody vychladené na teplotu max. 10 °C a v užších pohároch v tvare tulipánu.

Rizling sa hodí aj ku kaprovi alebo i k inej sladkovodnej rybe, takže bez obáv ho môžete podávať v rámci štedrovečerného menu. 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Tento mladý milovník vína a dobrého jedla pracuje ako someliér/obchodník s vínom. Skúsenosti čerpal v známych reštauráciách a winebaroch ako Elesko Wine Park & Restaurant alebo Winter Wine Club. Pôsobil ako head someliér a barista v spoločnosti Corner&Co a Wineplanet, v súčasnosti najväčšieho distribútora vín v slovenskej gastronómii. Je absolventom mnohých odborných kurzov, ako aj zahraničných vinárskych stáží. V roku 2009 a 2010 sa stal víťazom medzinárodných juniorských somelierských súťaží organizovaných ASSR. Založil značku PlnýPohár a v súčasnosti pôsobí ako obchodný riaditeľ & head someliér Selaví.