Pre väčšinu ľudí je monogamia neprirodzená a vyžaduje veľkú dávku sebadisciplíny. Podľa Jaromíra Janatu, gynekológa, pôrodníka, sociobiológa a etológa, autora známej publikácie Dvojí svět, je takýto stav dokonca horší ako celibát.

Ako tvrdí Alfred Kinsey, zoológ, psychológ a sexuológ, manželstvo a monogamia znižujú osobný a zvyšujú spoločenský prospech, preto najmä v minulosti štát s hojnou pomocou cirkvi preferoval ilúziu vernosti až po hrob. Neveru však vykoreniť nedokázali, pretože muži, ale aj ženy po nej podvedome túžia. Týmto textom však určite nechceme povedať, že neveru schvaľujeme či nebodaj odporúčame, akurát sa na celú vec pozrieme aj trochu inak.

Prečo sú neverní muži?

Podľa biológov je mužská nevera výsledkom stratégie ich génov. Tie nabádajú muža k tomu, aby hľadal nové partnerky, s ktorými by mohol splodiť deti a zachovať tak vlastný rod. Zároveň mužovi nikto nezaručí, s výnimkou genetických testov, že dieťa, ktoré mu porodí žena, je skutočne jeho. Na tento problém sa zamerala istá anglická štúdia, ktorá potvrdila, že každé tretie dieťa z londýnskeho predmestia má iné gény ako zákonitý manžel jeho matky. Z tohto pohľadu sú muži dokonca v nevýhode, pri predpoklade, že v rodine sú dve deti a len jedno má rovnaké gény s mužom, ktorý ho vychováva, žena vyhráva – svoje gény totiž oproti mužovi zreprodukovala dvojnásobne. Keď je v hre veľký majetok, všetko je jasné, takže aj toto bol v minulosti (a v mnohých kultúrach je ešte aj dnes) dôvodom, prečo ženskú neveru trestali prísnejšie a krutejšie.

Prečo sú neverné ženy?

Podľa lekára Jaromíra Janatu je ženská nevera založená na nespokojnosti. Z biologického hľadiska je pre ženu mimoriadne dôležité, aby si vybrala zdravého, úspešného partnera, ktorý by zabezpečil ich spoločné deti. Presvedčenie, s ktorým vstupuje do manželstva, že vybraný muž je ten pravý, s pribúdajúcimi rokmi môže slabnúť.

Janata v rámci tejto témy zároveň uskutočnil zaujímavý výskum, pri ktorom podrobil analýze 250 európskych a rovnaký počet amerických manželských vtipov. Zistil, že manželky v nich vyslovujú väčšiu nespokojnosť s intelektom manžela a minimum s jeho fyzickými dispozíciami. Z toho podľa neho vyplýva, že len čo žena nadobudne presvedčenie, že by mohla získať lepšieho partnera, zamiluje sa a podá žiadosť o rozvod. Žeby to bolo skutočne tak, že ženská nevera väčšinou končí rozpadom manželstva?

 Vedeli ste, že…

… z lekárskeho hľadiska je nevera pre mužov nebezpečnejšia ako pre ženy? Nové, silné impulzy nelegálneho vzťahu môžu muža doviesť až k infarktu, najmä keď už má srdcovo-cievne problémy.

… čím atraktívnejšia je žena, tým skôr sa u nej dostaví pocit, že si za otca svojich detí nevybrala toho pravého?

Colidgeov efekt

Vedci zistili, že nové a neopozerané dokáže vyvolať u mužov vzrušenie a sexuálnu túžbu napriek tomu, že kdesi vo svojej podstate by aj chceli zostať verní stálej partnerke. Tento efekt sa najčastejšie demonštruje na potkanoch. Samčeka nechajú, aby sa páril so svojou stabilnou samičkou. Keď splní svoju biologickú úlohu, samičku vymenia a nahradia ju inou, neznámou. Zdanlivo vyčerpaný samček pookreje a po chvíli sa opäť pustí do ľúbostných radovánok. V prenesenom zmysle sexuológovia z Colidgeovho efektu vytvorili aj iné upozornenie: Keď sa vám partner odrazu priveľmi venuje a zvýši sa jeho potencia a chuť milovať sa, mali by ste spozornieť, kdesi nablízku je sokyňa.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.