NAPITE SA

Za náhlu únavu neraz môže nedostatok tekutín. Ideálnym nápojom je čistá voda bez bubliniek, prípadne nesladené ovocné čaje. Keď vám chutia bylinkové, môžete skúsiť aj tie, pozor však na druhy, ktoré odvodňujú (žihľavový, bazový a iné).

HÝBTE SA

Aj keď väčšina z nás pri práci musí sedieť, určite si nájdete niekoľko dôvodov na to, aby ste sa prešli po miestnosti, ponaťahovali stuhnuté svaly, precvičili si zopár cvikov. Deň môžete začínať plávaním, spočiatku síce budete po návrate z bazéna unavení, ale keď si telo zvykne, energiu budete rozdávať. Je dobre známe, že pohyb stimuluje tvorbu endorfínov, a tie zabezpečujú dobrú náladu.

NADÝCHNITE SA

Nedostatok kyslíka vysiela do mozgu signály, aby telo spomalilo, oddýchlo si. Aby ste rozprúdili krv, prebehnite sa po schodoch alebo cez obedňajšiu pauzu vybehnite do ulíc. Otvorte okno a keď vzduch vonku nie je zamorený smogom, zhlboka sa niekoľkokrát nadýchnite.

PRIVOŇAJTE  SI

Reštartovať vás môžu aj obľúbené vône, privoňajte k flakóniku s obľúbeným parfumom, k ruži vo váze alebo si na zápästie rozotrite kvapku aromatického oleja (bergamot, citrusy, jazmín, borovica, rozmarín). Vzpružiť dokáže napríklad aj vôňa čerstvo pomletej kávy, tento trik na oklamanie tela použite vtedy, keď už ste prekročili dennú dávku kofeínu a ďalšia šálka obľúbeného nápoja by vás skôr rozladila, ako harmonizovala.

SPIEVAJTE

Samozrejme, nedá sa spievať uprostred pracovnej doby, navyše ak pracujete v open space, ale po ceste domov, vo vlastnom aute, bez poslucháčov si môžete dovoliť tento malý luxus. Pustite si obľúbenú skladbu a spievajte z plných pľúc. Hudba stimuluje mozog, ktorý začne produkovať hormóny navodzujúce eufóriu, ktorá nedovolí únave, aby vás prevalcovala.

TEŠTE SA

Vymyslite si na večer program, na ktorý sa budete celý deň tešiť. Či už to bude kino, plaváreň, pohár dobrého vína, intímna večera vo dvojici, vášnivý sex… jednoducho, majte v zásobe dostatok drobných radostí, ktoré vás vzpružia a odoženú únavu.

USMEJTE SA

K pozdravu, ktorý vyšlete smerom ku kolegovi či kolegyni na chodbe, pridajte aj úsmev a prehoďte zopár priateľských slov. Tzv. small talk človeka vzpruží, zlepší mu náladu. Vyhýbajte sa však zamračeným a hundrošom, tí by vás stiahli na svoju vlnu.

ODBLOKUJTE SA

Stuhnuté ramená a šija môžu byť dôvodom zvýšenej únavy aj bolesti hlavy. Počas dňa si tieto miesta dôkladne premasírujte, pomôcť si môžete chladivým masážnym gélom. Proti únave môže zabrať aj reflexná masáž chodidiel, jeden po druhom si jemne pomasírujte prsty na nohách, začnite malíčkom a pokračujte až k palcom, potom pomasírujte spodok aj vrch chodidiel až po členky.

ZAMAŠKRTE SI

Doprajte si kúsok tmavej, kvalitnej čokolády, ktorá povzbudí tvorbu endorfínov. Energiu vám dodá ovocie, orechy alebo obľúbené smoothies. Myslite na to, že dlhodobo nekvalitná strava oberá telo o vitamíny a minerálne látky, pričom výsledkom môže byť práve únava.

ZDRIEMNITE SI

Deď na to máte podmienky a miesto, kam sa na chvíľku natiahnete, určite si zdriemnite. Pre istotu si nastavte budík, viac ako 20 minút spánku má opačný efekt a únavu prehlbuje.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.