Nielen na osladenie života

V bežnom živote využívame peľ najmä na osladenie si života. Teda, ak používame pravý včelí med. Pre alergikov je zase vhodný med, ktorý včely nazbierali v lese. Čo robíte, keď máte popraskané pery alebo úplne vysušené ruky? Aj vtedy je med efektívnym pomocníkom, ktorý pracuje rýchlo a na prírodnej báze. A určite ste už počuli o medovej masáži, ktorá zvonku telu pomôže tým, že hydratuje a zvláčňuje pokožku a zároveň pomáha zvnútra odbúravať toxíny, ktoré vďaka medu dostaneme von cez póry. Je neskutočne veľa využití tohto zázračného elixíru. Okrem skrášľujúcich procedúr, ktoré ľudstvo využíva, prišli vedci aj na lekárske účinky tohto prírodného zázraku.

 

Vedci narušili obal

Vedci prišli na spôsob, ako narušiť odolný obal peľového zrnka, keďže zistili, že jeho obsah sa dá stopercentne a funkčne využiť. Týmto objavom dopomohli mnohým ženám, ktoré sa cítia nekomfortne počas obdobia klimaktéria, ktoré prichádza v živote každej ženy približne po  štyridsiatom roku života. Z peľového zrna, ktoré nespôsobuje alergie, keďže ide o extrakt, sa totižto vyrába výživový doplnok, ktorý pomáha ženám zvládnuť nie vždy ľahké obdobie. Až neuveriteľné, že peľové zrno môže mať aj takéto účinky.

 

Názor odborníka

„Plazmatický extrakt z peľového zrna obsahuje okrem iného L-tryptofán, ktorý sa v tele zmení na serotonín – jeho nedostatok môže napríklad za výkyvy nálad, podráždenosť, depresie, poruchy termoregulácie. Serotonín v organizme metabolizuje na melatonín, ktorý je dôležitý pre náš spánok. Práve melatonín môže zmierniť návaly tepla a potenie, navodiť dobrú náladu, potlačiť depresie a zlepšiť spanie,“ vysvetľuje gynekológ MUDr. Jozef Španka.

Samozrejme, nie je to všeliek a tak ako pri všetkom, aj pri menopauze alebo pri liečbe virózy sladkým medom platí, že dôležitou súčasťou života je aj jeho štýl či životospráva. „Vždy treba dbať na pestrú stravu, dostatok pohybu aj spánku. Pokiaľ ide o ženy v prechode, okrem extraktu z peľových zŕn, ktorý sa dá užívať dlhodobo, odporúčam dopĺňať vápnik a horčík,“ radí lekár.

Vedeli ste, že…

… za najnepríjemnejší syndróm v menopauzálnom období až 37 % žien označilo návaly tepla a s ním spojené potenie?

… zmenou životného štýlu, ako je pohyb, pestrá a zdravá strava, chce proti príznakom klimaktéria „bojovať“ až 42 % žien?

… až 31 %  žien volí v tomto období prírodný výživový doplnok?

… vedci zistili, že extrakt z peľového zrna pozitívne vplýva na ženy v období menopauzy a perimenopauzy?

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.0/5. From 6 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Nadnárodná spoločnosť Exeltis pôsobí v 40 krajinách sveta a poskytuje široké portfólio liekov a výživových doplnkov, najmä pre zdravie žien, dermatológiu, endokrinológiu a nervový systém. Exeltis Slovakia vznikla v roku 2010. Od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku sa špecializuje prevažne na oblasť ženského zdravia, od plánovania tehotenstva (antikoncepcia), po pomoc pri otehotnení, starostlivosť počas gravidity a dojčenia, liečby vaginálnych infekcií až po menopauzu. Exeltis je partnerom žien v každej etape ich života.