Nekvalitné látky sú totiž plné chemikálií, ktoré môžu pôsobiť na zdravie dieťaťa, ale aj na citlivejšiu pokožku dospelých, následkom čoho môžu byť rôzne ekzémy, kožné problémy a keďže koža je náš najväčší orgán, cez ňu sa chemické látky dostávajú do nášho organizmu a môžu spôsobiť aj iné zdravotné komplikácie. Preto platí zásada, že nové oblečenie by ste si nemali obliekať bez toho, aby ste vec predtým minimálne raz vyprali. Nehovoriac tiež o ekologických dopadoch výroby textílií na naše životné prostredie. Skúste pri ďalšom nákupe myslieť aj na to, aký materiál bol na tričko či inú vec použitý. Prinášame vám užitočné tipy, ktoré úplne zmenia váš pohľad na oblečenie. Ak si zvolíte biomateriály, určite neoľutujete, toto oblečenie budete nosiť s väčšou radosťou.

 

Prečo kupovať detské oblečenie z biobavlny?

Zdravie dieťatka

Keďže látka neprišla nikdy do styku s chémiou, zdravie vášho drobca nie je žiadnym spôsobom ohrozené. Môžete si byť istí, že nespôsobí podráždenie jemnej pokožky dieťatka.

 

Životné prostredie

Pri pestovaní biobavlny sú toxické chemikálie nahradené prírodnými pesticídmi. To má vplyv na znižovanie množstva oxidu uhličitého v atmosfére. K prírode šetrné pestovanie biobavlny vplýva na regeneráciu poškodeného životného prostredia. Úhyn včiel, zvierat ani ľudí nehrozí, o opelenie aj rozmnoženie rastlín sa stará hmyz.

 

Materiál

Biobavlna je nielen ekologická, no zároveň je aj veľmi príjemná na nosenie. Je ešte jemnejšia a mäkšia ako bežná bavlna. Prispôsobí sa telíčku dieťatka, dlho vydrží. Odev môže drobec nosiť viac dní po sebe, dokáže si dlhší čas v sebe udržať vôňu čistej bielizne.

 

Cena a kvalita

Biobavlna má síce vyššiu cenu, no jej devízou je vysoká kvalita. Keďže aj po 100 praniach ostane oblečenie rovnaké, celkovo tento materiál vydrží dlhšie, investícia sa vám určite vráti.

Zdravie a práca pestovateľov

Pri pestovaní biobavlny sa nepoužívajú žiadne chemikálie, veľký dôraz sa kladie na ochranu zdravia. Zdravie pestovateľov a ich rodín nie je žiadnym spôsobom ohrozené.

Bibavlna sa zbiera ručne alebo šetrnými strojmi. Rastlinám sú ponechané listy, takže neuhynú.

A čo iné materiály?  

Bavlna

Pre svoje vlastnosti je dlhodobo voľbou číslo jeden pre detské oblečenie. Je ľahká, mäkká, priedušná, príjemná na dotyk.

ALE… Mnohí pestovateľa používajú na ochranu svojej úrody chemické prípravky, ktoré môžu negatívne ovplyvniť jej vlastnosti a dráždiť detskú pokožku. Pri výbere oblečenia sa preto treba zaujímať aj o pôvod bavlny. Aj kvôli vášmu dieťatku, aj kvôli zbytočnej záťaži životného prostredia, ktoré takéto formy pestovania prinášajú.

Vlna

V zime hreje a v lete chladí, čiže tenký vlnený svetrík poslúži celoročne. Je priedušná, má antibakteriálne vlastnosti a odev ani po viacerých použitiach nezapácha.

ALE… vzhľadom na jej drsnejší povrch dráždi detskú pokožku a pri citlivejších deťoch spôsobuje kožné problémy. Navyše, vlna je náročná na údržbu, treba ju prať ručne, pomaly schne a častejšie sa žmolí.

 

Hodváb

Jeho úžitkové vlastnosti sú skvelé: je priedušný, pohodlný, elegantný, nekrčí sa, saje vlhkosť, v zime hreje a v lete chladí.

ALE… pre jeho vyššiu cenu, farebnú nestálosť a náchylnosť k zanechávaniu škvŕn sa z neho vyrába len málo druhov oblečenia, najmä pre deti.

 

Syntetika

Patria sem asi najpredávanejšie materiály v súčasnosti, ako je polyester, nylon či elastan. Sú všestranné, ľahké, lacné, príjemné a rýchlo schnú. Elastan a nylon sú vysoko odolné, nekrčia sa a len tak ľahko ich nezničíte.

ALE… sú to chemické vlákna, ktorých základnou surovinou pri výrobe je ropa. Nesajú pot, sú nepriedušné, menej pohodlné a elektrizujú, preto nie každé dieťa na ne reaguje dobre.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.