Škola, práca, bývanie

Vo všeobecnosti ľudia stále túžia po rodine a deťoch, ktoré sú prirodzene súčasťou života a možno akýmsi cieľom. No skôr ako sa pár rozhodne počať ma za potrebu vytvoriť si zázemie vhodné na výchovu potomka. Dnešným trendom a úplnou súčasťou života je študovať a dokončiť si školu. Následne a ideálne si nájsť prácu alebo rozbehnúť vlastný biznis a súčasne so stabilizáciou kariéry riešiť aj bývanie. Veď všetci sa raz chcú osamostatniť od rodičov. Nezabudnime na cestovanie. Na to všetko a ešte mnoho ďalšieho, čo sme nespomenuli, potrebuje každý pár základnú vec, a to čas.

Čím viac času venujeme škole, cestovaniu, zarábaniu a zveľaďovaniu svojho bytia, tým viac času strácame z pohľadu zdravia a počatia, respektíve schopnosti počať potomka, to už také výhodné nie je, pretože na prahu tridsiatky či dokonca po nej plodenie a rozmnožovanie nejde tak ľahko. Po existenčných otázkach tak budúcich rodičov začnú trápiť otázky zdravia, ale riešia taktiež problémy vo vzťahu alebo veľakrát spomínaný nedostatok času.

 

Čo na to lekári?

„Ideálny čas na rodičovstvo je v období medzi 23. a 30. rokom života v prípade ženy, a do 35. v prípade muža. Vtedy je organizmus v najlepšej kondícii na to, aby zvládol všetko, čo súvisí s počatím, donosením a porodením zdravého potomka,“ tvrdí MUDr. Michaela Grossová, PhD. Samozrejme, všetko je individuálne, lebo štatistické priemery sú jedna vec, život druhá. „Keď sa páru po roku nechráneného pohlavného styku nepodarí počať potomka, hovoríme o neplodnosti. Ak má žena viac ako 35 rokov, o neplodnosti hovoríme už po šiestich mesiacoch snaženia bez výsledku,“ upozorňuje andrológ MUDr. Martin Hrivňák, PhD.

Zmena oproti minulosti

Zmena nastala, pokiaľ ide o dnešných mužov. Už nemajú čas donekonečna, ako to bolo možno kedysi. „Vieme, že na neplodnosti páru sa významne podieľa aj mužský faktor. Najmenej 30 % prípadov infertility je spôsobených práve ním a v ďalších 20 % ide o poruchu plodnosti oboch partnerov súčasne. Infertilita muža je teda príčinou neplodnosti páru približne v polovici prípadov.“ Hovorí andrológ MUDr. Martin Hrivňák, PhD.

Možno aj zo štatistík vyplýva, že čas na dieťa sa posunul do vyššieho veku budúcich rodičov. Avšak, keď sa vám podarí počať, všetky na prvý pohľad ekonomické problémy sa vyriešia. Existuje množstvo rodičov, ktorí popri deťoch podnikajú a dokonca aj študujú.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.4/5. From 5 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Nadnárodná spoločnosť Exeltis pôsobí v 40 krajinách sveta a poskytuje široké portfólio liekov a výživových doplnkov, najmä pre zdravie žien, dermatológiu, endokrinológiu a nervový systém. Exeltis Slovakia vznikla v roku 2010. Od začiatku svojho pôsobenia na Slovensku sa špecializuje prevažne na oblasť ženského zdravia, od plánovania tehotenstva (antikoncepcia), po pomoc pri otehotnení, starostlivosť počas gravidity a dojčenia, liečby vaginálnych infekcií až po menopauzu. Exeltis je partnerom žien v každej etape ich života.