Pľúca: 3. – 5. hodina

Pľúca sa dôkladne čistia a do každej bunky prúdi kyslík. Máte problém s dýchaním? Trápi vás astma alebo ste fajčiari? Potom sa nečudujte, že sa v týchto hodinách pravidelne prebúdzate a že si ráno musíte poriadne odkašľať. Pľúca posilníte tak, že budete spať pri otvorenom okne. A počas sprchovania si hlasno zaspievajte.

 

Hrubé črevo: 5. – 7. hodina

Teraz je ideálny čas na vyprázdňovanie, čo je veľmi dôležité. Čisté črevá totiž znamenajú silnú imunitu. Ak s tým máte problém, dajte si každé ráno pohár vlažnej vody s citrónom, alebo vyskúšajte 5-minútovú akupresúrnu masáž tlakového bodu na nechtovom lôžku ukazováka.

 

Žalúdok 7. – 9. hodina

Je čas na raňajky. Vychutnajte si ich pekne v pokoji, vyhnete sa páleniu záhy či nepríjemnému zápachu z úst. Žalúdok vám bude vďačný za teplé raňajky, ako sú napríklad ovsené vločky so škoricou alebo praženica s dusenou zeleninou. Určite zabudnite na studenú sprchu, vaše telo teraz zo všetkého najviac túži po teple.

 

Slezina a pankreas: 9. – 11. hodina

Látková premena beží na plné obrátky, živiny sa menia na energiu a telo sa zbavuje odpadových látok a toxínov. Blokády sa prejavujú zvýšenou únavou a celulitídou. Ak musíte mať každý deň niečo sladké, maškrťte dopoludnia, keď si s tým telo najlepšie poradí. Oslabené orgány posilnite polievkou s kockami mrkvy a paštrnáka. Vhodné je popíjať čaj z mučenky, známej aj ako marakuja.

Srdce: 11. – 13. hodina

V tomto období by sme mali odpočívať alebo si dopriať nejaké malé radosti. Počas pracovných dní však väčšinou nič z toho neprichádza do úvahy, preto sa aspoň snažte venovať veciam, ktoré vás nejako zvlášť nezaťažujú. Ak máte možnosť, bežte sa prejsť na čerstvý vzduch, alebo si doprajte malú pauzu a prehoďte pár slov s kolegami či s kamarátmi. K lepšej nálade pomôže zdravá maškrta – 5 kusov vlašských orechov.

Tenké črevo: 13. – 15. hodina

Najvyšší čas vyraziť na obed. Organizmus ho teraz vynikajúco strávi a využije všetky primárne prijaté živiny. Vyhnite sa tiež častému zlozvyku – riešiť pri obede pracovné veci, a doprajte si pár príjemných chvíľ v pokoji a bez stresu. Úľavu vám prinesie aj krátka 20-minútová siesta alebo malá prechádzka.

Močový mechúr: 15. – 17. hodina

Krvný obeh teraz dosahuje svoj energetický vrchol a zároveň aj dlhodobá pamäť. Využite to: Telo by ste mali poriadne prepláchnuť čistou neperlivou vodou, vhodné je zájsť si do sauny alebo do parného kúpeľa. Vynechajte kávu, sladké čaje a sýtené nápoje.

 

Obličky: 17. – 19. hodina

Ak máte možnosť, relaxujte. Obličky sa spájajú s emóciami a povinnosťami. Všetko, čo musíte ešte počas tohto dňa vyriešiť a zariadiť, urobte najneskôr do 19. hodiny. Pite veľa čistej vody a doprajte si posilňujúci horúci kúpeľ nôh so škoricou (1 lyžica škorice na 5 litrov vody). Večer si potom dajte už len ľahkú večeru.

 

Osrdcovník: 19. – 21. hodina

Týmto orgánom majú Číňania na mysli blanu obaľujúcu srdce, ktorá ho chráni, posilňuje vnímanie pozitívnych pocitov. Ak je osrdcovník oslabený, trpíme úzkosťami. V tomto čase buďte s tými, ktorých máte radi, zájdite do divadla, na koncert, prečítajte si peknú knihu.

 

Trojitý žiarič: 21. – 23. hodina

Nejde o orgán v pravom zmysle slova, ale o oblasť v bruchu, kde sa podľa tradičnej čínskej medicíny zhromažďuje životná energia. Tá je nevyhnutná pre našu obranyschopnosť. Na posilnenie tejto oblasti je vhodná krátka relaxácia, meditácia alebo napríklad 20 minút chôdze s palicami.

 

Žlčník: 23. – 1. hodina

Teraz už by ste mali dávno odpočívať. Ste hladná? Najedzte sa najneskôr dve hodiny pred tým, ako pôjdete spať. Ak telo neskoro v noci nezaťažujete jedlom, bude lepšie spracovávať tuky a ľahšie schudnete. Na večeru si dajte kúsok šalátu alebo uhorku.

 

Pečeň: 1. – 3. hodina

Detoxikácia organizmu dosahuje svoj vrchol. Doprajte pečeni pokoj, neponocujte a už vôbec nepite alkohol! Ak pracujete na zmeny, dajte si pozor najmä pri aktivitách, ktoré vyžadujú veľké sústredenie – telo totiž funguje v útlmovom režime. Pečeni pomôžete tiež tak, že po 14. hodine už nebudete piť kávu a zaradíte do svojho každodenného programu pohyb – 30 minút nordic walkingu, bicyklovania alebo plávania.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.6/5. From 9 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.