Tak ako vo všetkom v živote, čím viac námahy a úsilia vložíte pri hľadaní významu svojich snov, tým viac z nich získate. Spracovanie vlastného sna prebieha v piatich etapách, pričom každá nasledujúca zachádza trochu viac do hĺbky, než predchádzajúca.

  • Ak si sen zapamätáte, dostanete ho do svojho vedomia. To znamená, že vaše nevedomie vám chce niečo povedať.
  • Popremýšľajte nad významom svojho sna.
  • Sen si zapíšte na papier. Posilníte tak výsledok svojho snaženia a nevedomé vyjadrenie uložíte vo svojom vedomí.
  • Ak o svojom sne hovoríte s niekým iným, idete ešte o krok ďalej. Objektívny názor nezainteresovaného poslucháča takmer vždy pomôže postrehnúť niečo, čomu ste nepripisovali žiaden význam.
  • Keď na svoj sen zareagujete kreatívne, napríklad namaľujete obraz, napíšete báseň, dostanete celý proces na najvyššiu možnú úroveň.

 

Stačia útržkovité spomienky

Na spoznanie vlastného sna si nemusíte pamätať každý jeho detail. Aj malé fragmenty poskytnú dostatok informácií potrebných na ďalšie skúmanie sna. Dôležité je, ako svoj sen prerozprávate. Je to totiž dôležitá súčasť celého procesu. Zapamätané scény a slová, ktoré použijete na ich opis, sú veľmi významné nástroje.

 

Reagujte rýchlo

Vyberte si symbol zo svojho sna a skúste rýchlo povedať, čo sa vám s ním spája. Základom je, aby ste nepremýšľali dlho, ale vyslovili to, čo vám príde na um ako prvé. Ak je symbolom pes, môžete povedať napríklad mačka. Ak ja poviem hore, vy poviete dole. Ja poviem slnko, vy poviete dážď. Tu ide o protiklady, ktoré nám často prídu na um ako prvé. Ale môžu vám napadnúť aj iné asociácie: ja poviem kvet, vy si spomeniete na lásku. Ponúkam vám sendvič, vám napadne šunka. Ide o to, aby ste si daný symbol spojili s nejakou myšlienkou – životnou skúsenosťou, nápadom, hodnotou, konkrétnym človekom alebo predstavou, ktorá sa vás týka. Vynechajte logický úsudok, naopak musíte reagovať rýchlo. Spoľahnite sa na intuíciu a zbytočne veľa nepremýšľajte.

Sklad spomienok

Vysvetlime si to názorne. Istej žene sa snívalo o tom, že ju v obrovskom sklade väznil neznámy človek s veľkým vplyvom. Sklad je priestor určený na uskladňovanie. To naznačuje, že snívajúca musí skúmať starší materiál, ktorý v sebe nosí už dlho. Keď mala vysloviť asociáciu na sklad, spomenula si, že v sklade sa niečo uskladňuje, napríklad odevy, až sa dostala k tomu, čo pre ňu znamená šatstvo. To viedlo k spomienke, ako sa na strednej škole chystala na stužkovú. Spomenula si, že sa vtedy zaoberala tým, či je dostatočne štíhla. Zrazu sen vytiahol na povrch jej hlboké pochybnosti o svojom zovňajšku, ktoré síce vedome potlačila, ale nosila ich v sebe nevedomky celý život. Krátko po tridsiatke jej sen ukázal, že komplexy z postavy ovplyvňujú celý jej život, najmä jej stravovacie návyky.

 

Zapisujte si asociácie

Jedným zo spôsobov, ako pracovať s voľnými asociáciami, je napísať to, čo vám napadne, na papier vo forme zoznamu. Keď sa vám niektorá z asociácií zdá zaujímavá, porozmýšľajte o nej. V príklade, ktorý sme uviedli, by si snívajúca do svojho zoznamu zrejme napísala: sklad, uskladňovanie vecí a tovarov, odevy, móda, popularita, stužková. Poslednú asociáciu zo zoznamu by možno podčiarkla, lebo práve tá v jej mysli zapálila iskričku. Podľa toho vieme, ktorá asociácia je dôležitá a má najväčšiu hodnotu.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.