Čo sa vám vybaví, keď si na čistý papier napíšete slovo „podvýživa“? Chudučké africké detičky, na ktoré ochotne každý rok bez váhania prispejete v zbierke UNICEF-u? Áno, tie sú tiež podvyživené. A ešte? Viete, že i ľudia v Európe „hladujú“? Možno inak ako deti v Afrike, ale predsa. Podvýživa má totiž viacero podôb.

Jedným variantom je, keď človek prijíma málo potravy. Telo nedostáva dostatok živín a začína zhadzovať nielen prebytočné kilogramy, ale i tie „povinné“, čo potrebujeme. Druhou možnosťou je, že síce jeme dosť, ale organizmus napriek tomu nedostáva všetky potrebné živiny na správne fungovanie. Takže sa môže stať, že dokonca priberáme a napriek tomu máme zdravotné problémy. Oba druhy podvýživy totiž časom spôsobujú poruchy imunity, trávenia či dokonca srdcovo-cievneho a nervového systému.

 

Ručička na váhe napovie

Ktorá žena si nestráži hmotnosť? Ak aj nemá váhu priamo doma, isto sa na ňu sem-tam postaví na návšteve u kamarátky či u známych. Len tak, aby skontrolovala, či je všetko v poriadku. A kedy je to naozaj v poriadku? Keď ručička váhy má svoje stabilné miesto. Nechodí sa bez vášho pričinenia poobzerať nad, no ani pod číslo, na ktoré ste roky zvyknutá. Ak sa bez toho, aby ste to chceli, zošuchla dole a navyše sa necítite vo svojej koži, mali by ste to na najbližšej návšteve u lekára spomenúť.

Rovnako ako by ste nemali pred lekárom tajiť, ak si ručička na váhe len tak mimovoľne poskakuje, a pritom nemáte na konte žiadne prehrešky, ktoré by ju za to ospravedlňovali. Či už vám hmotnosť bez vášho pričinenia klesá, alebo stúpa, na svedomí to môže mať i nesprávna výživa.

Nebojte sa, že si o vás lekár pomyslí, že ste hypochonder. Tehotenstvo a povinnosti znásobené delením na pracovné a rodinné mávajú na svedomí fakt, že vaše telo potrebuje viac živín, ako ste mu boli zvyknutá dodávať. Alebo jednoducho potrebuje len inú skladbu. Lekár dokáže najlepšie posúdiť, či vaše kolísavé kilogramy má na svedomí iba stres, alebo aj niečo iné.

 

Ako odhaliť podvýživu?

Nesprávna výživa sa skôr či neskôr prejaví na našej fyzickej aktivite. Pocitom únavy však nemusíme prikladať dostatočnú vážnosť, a tak sa ľahko môže stať, že sa podvýživa prejaví aj inak:

  • zhoršeným trávením – naše telo zníži produkciu žalúdočnej a pankreatickej šťavy, čím sa zmení naša sliznica v čreve nižším pulzom – naše srdiečko začne pracovať pomalšie,
  • infekciami dýchacích ciest – zhoršené dýchanie spôsobí, že naše telo nebude mať dostatok kyslíka a naopak, bude mať až priveľa oxidu uhličitého v krvi,
  • poruchami hladiny vody a minerálov v tele – naše obličky začnú pomalšie filtrovať,
  • poruchami imunity – začneme byť náchylnejší na bežné ochorenia, ako je napr. aj chrípka,
  • zimomravosťou – budeme viac citliví na chlad a môžeme ho pociťovať omnoho intenzívnejšie,
  • smutnou náladou – či dokonca až sklonom k depresii, čo spôsobí nedostatok vitamínov skupiny B, vápnika, medi a fosforu.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.