Dávkujte podľa toho, čo potrebujete

Vo všeobecnosti by ste počas dňa nemali spať dlhšie ako hodinu a pol, pretože inak ohrozujete svoj spánkový rytmus a môžete sa ocitnúť v kolotoči nechceného nočného bdenia. Ponúkame niekoľko tipov, podľa ktorých si môžete nastaviť čas takéhoto relaxu.

 

Potrebujete rýchlo doplniť energiu?

Pospite si maximálne 15 minút. Počas tohto krátkeho času telo aj mozog zregenerujú a po zobudení sa z ľahkého spánku nemáme problém s rýchlym návratom do reality.

Naša rada: Aby ste nespali dlhšie, zapnite rádio a nalaďte stanicu s rytmickou hudbou, ktorá vás nenechá dlhšie spať.

 

Potrebujete zvýšiť kreativitu?

Doprajte si maximálne 30 minút spánku. Aby ste sa zobudili, nastavte si budík. Po takomto oddychu budete plní energie počas niekoľkých nasledujúcich hodín.

Naša rada: Predtým, ako si ľahnete, vypite kávu alebo silný čaj. Účinky kofeínu sa dostavia o polhodinu, čo vás preberie a budete pripravení pustiť sa do práce.

 

Potrebujete sa učiť a naplno zapojiť centrum pamäti?   

V takomto prípade si dajte viac ako polhodinu, maximálne však hodinu a pol spánku. Počas tohto odpočinku prebehnú hlbšie fázy spánku. Po zobudení sa dokážete viac sústrediť na nové informácie, lepšie si zapamätáte najmä číselné údaje, mená, názvy. Centrum emočnej pamäti sa naštartuje po hodine a pol poobedňajšieho spánku, takže sa budete vedieť lepšie vžiť do pocitov súvisiacich s emóciami.

Naša rada: Takýto dlhší oddych si počas dňa doprajte iba výnimočne, inak vás začne trápiť nespavosť.

 

Čas na prebratie

Po polhodine hlbokého poobedňajšieho spánku sa vám bude horšie precitať a kým sa úplne preberiete, môže prejsť ďalšia polhodina. Takýto stav nastáva po dlhšie trvajúcom období nočného spánkového deficitu, prípadne pri vyčerpaní či počas rekonvalescencie.

 

Výhody krátkeho zdriemnutia

Experti na spánok krátke zdriemnutie počas dňa väčšinou odporúčajú a tvrdia, že ľudia, ktorí si ho doprajú, sú oveľa výkonnejší, optimistickejší a vnímavejší v porovnaní s ľuďmi, ktorí sa takémuto oddychu bránia.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.