Ak aj vaše dieťa mrnčí, prosí a otravuje, a vám to už prerastá cez hlavu, nasledujúce tipy vám môžu pomôcť naučiť ho, že „nie skutočne znamená nie“.

 

Nikdy sa nevzdávajte

Väčšina detí sa odmala naučí, že obťažovanie rodičov s cieľom presadiť si svoje, je jednou z najlepších zbraní, ktoré majú. Ale zakaždým, ak sa dostanete do takejto situácie a vaše dieťa vás začne neoblomne prosíkať, myslíte na to, že otravovanie je manipulačný ťah, ako dostať to, čo chce.

Jasne vysvetlite svojmu dieťaťu, že otravovanie nebude fungovať. Ak ste povedali nie, povedzte mu, že žobranie to nezmení.

 

Zostaňte v pokoji

Hneď ako vaše dieťa pocíti, že ste rozrušená a nie ste v pohode, bude to chcieť využiť vo svoj prospech. Platí, že čím viac ste frustrovaní, tým väčšia je pravdepodobnosť, že povolíte alebo poviete niečo, čo oľutujete.

Skúste sa zhlboka nadýchnuť, počítajte do desať alebo si opakujte pozitívne afirmácie. Existuje niekoľko spôsobov, ako zostať v pokoji, keď sa vaše dieťa nespráva ukážkovo.

Ignorujte prebiehajúce protesty

Ignorovanie správania zamerané na pozornosť je jedným z najlepších spôsobov, ako zastaviť nepríjemné návyky. Jednoducho, odvracajte sa a nedajte svojmu dieťaťu žiadnu pozornosť, pokiaľ vás otravuje. Keď si uvedomí, že jeho pokusy získať pozornosť nie sú účinné, nakoniec sa vzdá.

Niekedy však môžu problémy so správaním vyústiť až do zúrivosti. To platí najmä vtedy, keď stiahnete svoju pozornosť. Takže nebuďte prekvapení, ak vaše dieťa zvýši svoj hlas, aby si získalo váš záujem.

Ak je rozrušené z dôvodu, že nereagujete, prijmite to ako dôkaz, že ignorovanie je jeho účinným odstrašujúcim prostriedkom – nedostáva vašu pozornosť a snaží sa o čosi viac, aby vás upozornilo. Napokon sa ale unaví, keď zistí, že jeho úsilie nebolo úspešné.

 

Platí iba jedno upozornenie

Ak správanie vášho dieťaťa prekročí hranicu, ktorú nemožno ignorovať – ​​ hlasno kričí na verejnom mieste alebo sa začne váľať po zemi – varujte ho len raz. Použite „ak… potom vyhlásenie“ a buďte pripravení slovo dodržať.

Naučte svoje dieťa vysporiadať sa s pocitmi

Deti otravujú rodičov z dvoch hlavných dôvodov – chcú si presadiť svoje a nechcú sa cítiť zle. Takže, v snahe vyhnúť sa smútku alebo sklamaniu, sa nečudujte, že si vás dieťa bude chcieť obtočiť okolo prsta.

Dôležité je však naučiť svoje dieťa, ako sa vysporiadať s nepríjemnými emóciami, ako je úzkosť, smútok a hnev. Regulácia emócií je dôležitá zručnosť, ktorá bude slúžiť vášmu dieťaťu v živote.

Proaktívne učte svoje dieťa zdravému zvládaniu emócií. Napríklad, naučte ho používať farebné obrázky, keď sa cíti smutne. Akonáhle bude schopné kontrolovať svoje pocity, bude pokojnejšie.

Zabráňte mrnčaniu, žobraniu a otravovaniu

Ak má vaše dieťa vo zvyku pravidelne prosíkať či dokonca vzlykať, možno by ste sa mali pozrieť na vaše celkové postupy vo výchove. Naučte svoje dieťa, aby bolo vďačné za to, čo má. Potom bude menej pravdepodobné, že bude trvať na tom, čo chce.

Taktiež s ním hovorte o rozdieloch medzi toto potrebujem a toto chcem. Keď pochopí, že zatiaľ čo jedlo je potreba, zmrzlina je len želanie/chcenie. Dajte mu jasne najavo, že môže žiť bez veľkého množstva želaní a večné prosíkanie to nezmení.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi