Samozrejme, vzdelanie je dôležité a istá miera peňazí tiež, pretože bez nich sa väčšinou žije oveľa ťažšie (čo ale automaticky neznamená, že s nimi to máme zaručene jednoduchšie a šťastnejšie). No neraz pri tom, ako sa naháňame, aby sme zabezpečili deťom všetko, čo sme my nemali, zabúdame na „drobnosti“, ktoré im môžeme dopriať a nestoja veľa. Tieto „drobnosti“ sú však základom šťastia našich detí do budúcna.

Vedci zistili, že keď chcete vychovať šťastné dieťa, treba sa sústrediť na tieto tri veci:

 

TRÁVTE SPOLU DOVOLENKU

Nový počítač alebo týždeň dovolenky? Zvoľte radšej to druhé!

Sú ľudia, ktorí sa chvália, koľko starej dovolenky si našetrili, lebo si ju nestihli vyčerpať. Pretože musia pracovať. Ak chcete, aby vaše deti boli šťastné, každý deň dovolenky si vyčerpajte a venujte ho práve im. To neznamená, že musíte s nimi cestovať k moru alebo každý deň vymýšľať náročné zážitky. Môžete sa im venovať aj pár metrov od domu, ale venujte sa im naplno. Nebudete sedieť pri počítači, nebudete si na mobile kontrolovať maily, ani četovať s priateľmi na sociálnych sieťach. To všetko odložíte a cez dovolenku tu budete len pre svoje deti. Vráťte sa do svojho detstva, hrajte sa s deťmi loptové hry, karty, spoznávajte stopy divých zvierat v lese, naučte ich rozložiť oheň, spať v stane. Pre dieťa tieto chvíle znamenajú akoby návrat do čias, keď bolo bábätkom a keď ste mu venovali plnú pozornosť. Dieťa od vás prostredníctvom všetkých aktivít, ktoré s ním robíte naplno, dostáva odkaz: „Som tu pre teba. Si pre mňa dôležitý. Milujem ťa. Chcem byť s tebou.“

Vedci zistili, že 70 percent všetkých rozhovorov medzi rodičmi a deťmi sa týka denného režimu. To sú tie bežné otázky: Čo bolo v škole? Čo bolo na obed? Ideš dnes na tréning…? Nič hlboké, nič zmysluplné. Na dovolenke je to inak. Bavíme sa s deťmi do hĺbky, prichádza aj na vážne témy, lepšie ich spoznávame.

Okrem toho všetky tie príjemné dovolenkové aktivity stimulujú v mozgu detí vylučovanie hormónu lásky oxytocínu a tiež hormónu dopamínu, ktorý podporuje vyššiu produktivitu mozgu. Oba tieto hormóny sú zodpovedné za dobrú náladu a navyše znižujú stres. Vedecké štúdie tiež dokázali, že ak doprajete deťom pravidelne spoločné dovolenkové zážitky, zvyšuje ich túžbu po spokojnom a šťastnom živote, takže v dospelosti budú vyhľadávať zážitky, ktoré im tieto pocity navrátia. A šťastné chvíľky sa im uložia do pamäti a keď budú mať ťažké obdobie, môžu z nich čerpať.

Ak navyše trávite svoju dovolenku v prírode, významným spôsobom posilňujete zdravie detí. Už polhodinová prechádza v lese znižuje hladinu stresového hormónu, pôsobí upokojujúco, prekrvuje telo, takže orgánom, vrátane mozgu, sa dostáva viac kyslíka, čiže môžu lepšie pracovať, a posilňuje kreativitu. Je výborná aj pre srdcovo-cievne zdravie, pretože pomáha znižovať krvný tlak aj cholesterol.

DOVOĽTE IM RISKOVAŤ

V porovnaní s našimi starými rodičmi či rodičmi sme my ako rodičia príliš opatrní, priam úzkostní. Bojíme sa o deti tak, že im vopred zakazujeme akékoľvek činnosti, z ktorých vyplýva hoci len minimálne riziko zranenia. Deti sa takmer nehrávajú vonku bez dozoru. Väčšinou ich po škole čakajú krúžky, učenie a počítač. To je chyba. Vedci zistili, že deti by mali tráviť čas aj vo vonkajšom prostredí, ktoré považujeme za riskantné. Hranie, pri ktorom deti prekonávajú rôzne nástrahy, ako sú nerovný terén, výšky, neznáme prostredie, má svoje výhody. Keď sa im podarí zvládnuť všetky nástrahy, neskutočne sa posilní ich sebavedomie. Hra s príchuťou istej dávky nebezpečenstva (pády, odreté kolená, tma, stratenie sa) zvyšuje odolnosť detí, rozvíja ich zručnosti aj kreativitu.

Deti pri takejto hre zažijú pozitívne emócie, vzrušenie aj radosť z toho, že zvíťazili, že niečo dokázali. Navyše, sú hrdé na to, že im dôverujeme, že si vedia poradiť samy. Preto sa budú snažiť riešiť svoje ťažkosti samy aj v iných oblastiach života či v dospelosti. Dieťa sa tak bude cítiť menej zraniteľné.

Takáto hra podporuje aktívny životný štýl, ktorý bude celý život dôležitý aj pre zdravie dieťaťa.

 

JEDÁVAJTE SPOLU PRI JEDNOM STOLE

Spoločné stolovanie? V mnohých rodinách je to takto: Mama nevečeriava, lebo drží diétu. Otec sa naje v obývačke pri televíznych novinách. Deti si zoberú niečo z chladničky a každé zalezie do svojej izby, len keď sú menšie, trváme na tom, aby sedávali spoločne riadne za stolom. Málokto si zrejme uvedomuje, že to má negatívny vplyv nielen na deti, ale aj celú rodinu.

Britská štúdia, ktorej výsledky uverejnil časopis Journal of Adolescent Health, ukázala, že keď tínedžeri jedávajú za stolom spolu s inými rodinnými príslušníkmi, majú menej emocionálnych problémov, ako aj problémov so správaním. Je to preto, že tieto rodinné stretnutia za jedným stolom posilňujú ich dôveru a dávajú im pocit, že sú milovaní a rodičia sa o nich zaujímajú. Je to príležitosť na posilnenie rodinných väzieb a vzťahov medzi rodičmi a deťmi.

Nezabúdajte na rodinný život

Dnes tak často skloňovaná rovnováha medzi prácou a životom (work-life balance) má nesmierny význam nielen pre naše zdravie a pohodu, ale aj pre šťastie našich detí. Keď totiž rodičia trávia príliš veľa času v práci na úkor rodinného života, pociťujú to najmä ich deti. V mnohých výskumoch vyšlo, že rodičia sú potom tak veľmi unavení, že nemajú čas sa s deťmi hrať, zhovárať, ani len prečítať im rozprávku na dobrú noc. Pre zdravý vývin dieťaťa je však čas strávený s rodičmi nesmierne dôležitý. Nestačí pritom, keď je rodič prítomný len fyzicky, no dieťaťu sa nijako nevenuje. Naopak, keď mu venuje plnú  pozornosť a dostatok svojho času, vedci zistili, že deti sú úspešnejšie v škole aj v živote, majú menej problémov so správaním a skôr sa vyhnú akýmkoľvek závislostiam, či už ide o alkohol, drogy, fajčenie alebo počítačové hry.

 

Nezahlcujte ich hračkami, vyžeňte ich von

  • Dovoľte deťom hrať sa čo najviac vonku, v prírode. Takto sa cítia úplne slobodné a majú šancu spoznávať okolitý svet a učiť sa, ako funguje. Keď sa deti hrajú, rozvíjajú svoje originálne myslenie a kreativitu. Zároveň sa učia zručnostiam pri riešení problémov.
  • Nesnažte sa organizovať deťom všetok voľný čas. Určite je dobré, keď majú rôzne záujmy a krúžky, avšak čím je dieťa menšie, tým viac voľného času by mu malo zostať na voľnú hru.
  • Nechajte deti nudiť sa. Nevymýšľajte stále nejaké výlety a aktivity, len nech sa dieťa nenudí. Naopak. Nechajte ho, nech sa nudí a nech si samo vymyslí, ako sa zabaví, ako strávi svoj voľný čas. Možno budete prekvapení, čo ho zaujme a aké talenty v sebe objaví.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.