Spoločnosť vyrábajúca fotoaparáty urobila unikátny experiment a zistila, že slovo »syr«, ktoré v Slovenskej republike vyslovujú ľudia pri fotení a ktoré by malo na tvári vykúzliť neodolateľný úsmev, nie je práve najvhodnejšie. Z hodnotenia vyšli najlepšie Francúzi, ktorí v tejto situácii používajú slovo »ouistiti« [víí-stýý-týý], ktoré znamená »malá opička« a pomáha im dosiahnuť prirodzený a milý úsmev.

Počas experimentu vyslovovala fotografovaná modelka slová používané v jednotlivých krajinách v prítomnosti odborníka na reč a dikciu. Modelka bola vždy zachytená na piatich snímkach v rôznej fáze vyslovovania. Zhotovené snímky následne analyzoval fotograf. Hodnotil, ktoré z použitých slov vykúzli na tvári najprirodzenejší úsmev. Práve pri sérii snímok francúzskej frázy »ouistiti« našiel prinajmenšom tri perfektné zábery.

 

Ako vytvoriť perfektný portrét

 

  • Zvláštne ­príležitosti

Vytvorte niekoľko klasických záberov, ale pokúste sa aj o niečo netradičné. Skúste napríklad fotografovať v ľahu na bruchu. Vždy sa fotografovanej osoby opýtajte, ako by chcela na snímkach vyzerať – je dôležité, aby sa cítila byť súčasťou tvorivého procesu. Pokiaľ je človek spokojný s návrhom na spracovanie alebo pózou, bude s väčšou pravdepodobnosťou pôsobiť na snímke prirodzenejšie a bude sa tiež viac usmievať.

  • Všímajte si svetlo a tieň

Ak jasne svieti slnko, skúste ­fotografovať portréty radšej v tieni stromov, mimo priameho slnečného svetla. Výraz na tvári fotografovanej osoby bude pôsobiť uvoľnenejším dojmom.

 

  • Skupinové fotografie

Najväčším problémom pri fotografovaní celých skupín je ich koordinácia a zaistenie, aby sa v rovnakom okamihu všetci pozerali do objektívu a tvárili sa pekne. Musí vás byť vidieť a počuť. Vyzvite celú skupinu, aby všetci povedali »sýýýr!« alebo ich skúste rozosmiať.

  • Portréty jednotlivých osôb

Pri fotení portrétu jednotlivca sa pokúste zachytiť niečo z jeho osobnosti. Vyfotografujte ho v prostredí, ktoré je pre neho typické alebo do záberu umiestnite rekvizity, ktoré odrážajú jeho záujmy a koníčky (gitaru či motorku).

Päť fráz, ktoré zaručia najlepší úsmev

  1. Ouistiti – Francúzsko (malá opička)
  2. Famiglia – Taliansko (rodina)
  3. Patatas – Španielsko (zemiaky)
  4. Marmolada – Poľsko (marmeláda)
  5. Zaag Eens Kaas – Holandsko (povedzte syr)
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.