Čo je HIV?

HIV je vírus ľudskej imunitnej nedostatočnosti. Tento vírus napáda imunitný (obranný systém) človeka, najmä T-lymfocyty, a tak znižuje obranyschopnosť voči ochoreniam. T-lymfocyty ochraňujú telo pred vírusmi, parazitmi, baktériami a plesňami. Čím viac T-lymfocytov vírus HIV napadne, tým viac sa znižuje schopnosť tela bojovať s nákazou. Tento proces môže trvať niekoľko rokov.

 

Kto je HIV pozitívna osoba?

Človek infikovaný vírusom HIV sa odborne označuje ako HIV pozitívny. Prvé príznaky HIV infekcie sa môžu, ale aj nemusia objaviť 2 až 3 týždne od infikovania a pripomínajú chrípku alebo infekčnú mononukleózu: celková únava, pocit na vracanie, bolesť kĺbov alebo svalov, zvýšená teplota až horúčka, vyrážky, bolesť hrdla, hnačka, zväčšenie lymfatických uzlín, malátnosť. Veľa ľudí prejde týmto štádiom bez toho, aby sa tieto príznaky objavili. Medzi infikovaním vírusom a prepuknutím ochorenia AIDS u neliečených pacientov môže uplynúť 6 – 10 rokov.

 

Čo je AIDS?

AIDS je získaný syndróm imunitnej nedostatočnosti (acquired immunodeficiency syndrome), posledné štádium HIV infekcie. Znamená to, že človeku úplne zlyhá imunitný systém a telo už nie je schopné brániť sa žiadnemu ochoreniu. Pacient s HIV infekciou, ktorý sa nelieči, môže dostať AIDS a zomrieť tak na neurologické, autoimunitné a onkologické ochorenia. Pacient s HIV, ktorý sa lieči antiretrovírusovou liečbou, sa dnes dožíva takmer rovnakého veku ako zdravý človek.

 

Aké sú možnosti prenosu HIV?

Vírus HIV sa prenáša iba troma spôsobmi:

  1. nechráneným pohlavným stykom (bez ohľadu na pohlavie partnerov a formy sexuálneho styku),
  2. krvnou cestou (nesterilné ihly, striekačky, piercing, tetovanie),
  3. z matky na dieťa (počas tehotenstva, pôrodu, materským mliekom).

Ako sa určite nedá nakaziť vírusom HIV?

– bežným kontaktom s infikovanou osobou, podávaním rúk

– bývaním v spoločnej domácnosti, bežným kontaktom v práci

– spoločenským bozkávaním

– plávaním v bazéne, používaním sauny

– uštipnutím bodavým hmyzom

– používaním spoločnej toalety

Kedy sa objavil vírus HIV?

Mnohí si myslia, že vírus HIV sa po prvýkrát objavil až v 80. rokoch minulého storočia. Podľa posledných zistení však existoval už omnoho skôr, ale zmutovaný sa začal veľmi rýchlo šíriť. Tím odborníkov z Arizonskej univerzity v Tuscone objavil pred niekoľkými rokmi v Kongu vzorku vírusu z roku 1960, ktorý pochádzal z tela miestnej ženy. Našli ho v depozitári Anatomického ústavu v konžskej metropole. Analýzou zistili, že vírus sa musel šíriť už na prelome 19. a 20. storočia. Ochorenie AIDS bolo prvýkrát popísané v roku 1981. Samotný vírus sa podarilo izolovať v roku 1983.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 4.0/5. From 3 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.