Ak ste práve v období prechodu, k menopauze sa nestavajte odmietavo, ale prijmite ju ako súčasť života, ako začiatok novej životnej etapy. Hlavnou príčinou tohto obdobia je výrazný pokles hormónov estrogénu a progesterónu v ženskom tele. Tieto zmeny sa dejú u väčšiny žien medzi 45. a 55. rokom života. V tomto období sú ženy náchylnejšie na ochorenie osteoporózu (rednutie kostí), pretože im chýba estrogén, ktorý sa zapája do vstrebávania vápnika. Preto by svoj jedálny lístok mali preventívne obohatiť o potraviny bohaté na vápnik.

Obohaťte si jedálny lístok

Sójové výrobky (sójové mäso, mlieko, tofu, tempeh) a ľanové semienka obsahujú účinné látky fytoestrogény s podobným efektom ako estrogén, preto by ste si ich mali do jedálneho lístka zaraďovať čo najčastejšie. Pomôžu vám aj cvikla a cesnak, ktoré povzbudzujú funkciu žliaz s vnútornou sekréciou a priaznivo ovplyvňujú návaly v prechode. Prírodné biele jogurty zlepšujú využitie vápnika a tiež uľahčujú príjem rastlinného estrogénu. Mliečne jedlá a ryby pomáhajú predchádzať vzniku osteoporózy. Zredukujte spotrebu kávy, ktorá môže vyvolať návaly horúčavy.

Športujte a saunujte sa

Snažte sa pravidelne športovať (vyberajte si potopudné vytrvalostné športy – behanie, bicyklovanie) a navštevovať saunu. Keď budú pri športovaní alebo v saune vaša telesná teplota aj potenie pravidelne stúpať, vaše regulačné centrum teploty bude v poriadku a vyhnete sa tým nečakaným návalom horúčavy a silnému poteniu.

NAJČASTEJŠIE PRÍZNAKY

  • nepravidelný menštruačný cyklus
  • poruchy spánku, nočné potenie
  • zmeny nálady, nervozita, podráždenosť
  • bolesti hlavy, migrény
  • návaly horúčavy počas dňa so silným potením
  • znížené libido

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 2.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.