Chcem pokojne spávať

Zobudila ma zo sna nočná mora. Snívalo sa mi, že padám do neznáma a všade okolo mňa je tma. Takéto sny vraj znamenajú strach o budúcnosť a pocit neistoty. Ak by to aj nebola pravda, rozhodne boli mojím dnešným „korením“ dňa emócie strachu. Alex, môj manžel, bol už preč a deti v škole. V byte bolo okrem neporiadku iba neznesiteľné ticho. To mi teraz vadilo najviac. Čo by som dala za to, keby ma niekto objal. Bol tu teraz so mnou. Cítila som sa tak bezbranne, trochu detinsky. Prenasledovali ma myšlienky na to, čo ma čaká. Bude to radosť? Alebo krutý ortieľ?!

 

Žiadne asi, musím vedieť pravdu…

Na stole ležal odkaz od Alexa. ,,Zlato, ty to zvládneš. Musel som ísť do práce skôr ako obvykle, prepáč mi to. Budem na teba myslieť a zavolaj mi, ako to dopadlo. A, mimochodom, večer ťa pozývam do kina. Nerob si, prosím, žiaden pracovný program. P. S. Milujem ťa.“ Do očí sa mi nahrnuli horúce slzy a v hrdle mi uviazol všetok strach. Nemohla som sa ani nadýchnuť. Už nech je to za mnou. Aj keď nie som pripravená zmieriť sa so slovíčkom asi. Čierne nech je čiernym a biele bielym. Odpoveď musí byť pravdivá, nech je to už akokoľvek.

 

Kristínka, si vyčerpaná

Päť zmeškaných hovorov od mojej mamy. Tak to by som sa jej mala ozvať skôr, než k nám pošle všetky záchranné zložky. Klasická ranná rutina ku káve – povinný rozhovor o ničom, prípadne o tom, ako sa zanedbávam a priveľa pracujem. „Mami? Nemohla som v noci spať. Ja… Ja, nepočula som telefón. Mám toho teraz hrozne veľa.“ Zvesila som smutne hlavu a skryla si unavené oči do dlane. ,,No konečne, už som sa o teba bála. Kristínka, si vyčerpaná. A prepracovaná. Viem to, aj keď ťa nevidím. Cítim to v tvojom hlase.“ – „Áno, mami,“ odvetila som do telefónu a druhou rukou som si už otvárala počítač a zalievala „výdatné“ kofeínové raňajky.  ,,Mala by si si oddýchnuť. Nechceš k nám zájsť na rannú šálku čaju? Alebo mám lepší nápad. Príď k nám na obed. Porozprávame sa, posedíme si. Tak dlho sme ťa s ockom už nevideli, dievčatko moje.“ – „Cestou do práce sa musím ešte zastaviť po výsledky u mojej gynekologičky a na obed mám dohodnuté stretnutie s klientom. Takže dnes to opäť nestihnem, mami, snáď cez víkend.“

Snáď sa niekde stala chyba…

Tie „nejaké“ výsledky pre mňa neboli žiadnou malichernosťou. Pred časom mi moja lekárka v rámci preventívnej prehliadky dala urobiť tak ako vždy klasické cytologické vyšetrenie krčka maternice. Tentokrát výsledky z laboratória neboli jednoznačne v poriadku. Snažila som sa to pred mamou aj Alexom uhrať na hrdinku, že sa vôbec nič nedeje. No nebola to celkom pravda. Moje vnútro zožieral strach. ,,Môže sa jednať o chybu pri odbere vzorky. Možno je na vine krv, ktorá sa nedopatrením dostala do odberovej vialky, a tak je váš výsledok, dúfajme, iba skreslený a nepresný. Nestresujte sa. Navrhujem vám absolvovať LBC cytológiu. Vďaka tomuto vyšetreniu budeme môcť odhaliť nielen rakovinové, ale aj potenciálne problematické bunky. A to až s 4-krát vyššou presnosťou. Momentálne je to tá najlepšia investícia do vášho ženského zdravia. Výsledky sa dozvieme do niekoľkých dní a potom sa rozhodne čo ďalej.“

 

Nestrácaj čas!

Moja milovaná babička mi vždy vravela: ,,Nestrácaj čas zbytočnými otázkami. Nelamentuj nad tým, prečo práve ty. Ani ako sa to vôbec mohlo stať. Nauč sa žiť svoj život tu a teraz.“ A mala svätú pravdu. Okamžite a bez najmenšieho zaváhania som s lekárkou súhlasila. Doma ma čaká moja rodina. Mám úžasné deti, skvelého manžela a starostlivých rodičov. Nemôžem len tak prísť a povedať im, že som ASI chorá. Oni ma potrebujú. Musím vedieť, ako to so mnou je. Musím poznať pravdu. Žiadne asi. Aj preto som sa ihneď bez váhania rozhodla pre LBC cytológiu!

 

Chcem len to najlepšie…

,,Kristína, ste zdravá. Výsledky LBC vyšetrenia ukázali, že predchádzajúce výsledky bežnej cytológie boli nepresné. Všetko je v poriadku.“ Povedala mi lekárka s úsmevom na perách. V ten deň som zrušila všetky pracovné stretnutia. Došlo mi, ako je každý deň a každá chvíľa vzácna. A Išla som aj na obed k mame a otcovi. Bola som šťastná, že s nimi môžem byť. Tu a teraz. V ten deň som objala a pobozkala svoje deti a manžela inak. S ešte väčšou vďačnosťou ako kedykoľvek predtým. A ponaučenie? Vždy chcieť len to najlepšie – presne to je LBC cytológia pre moje ženské zdravie. A viem, že sa určite pre ňu rozhodnem opäť.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

PharmDr. Veronika Kmeťková
Všetky články autora
Vyštudovala odbor farmácia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V roku 2015 absolvovala rigoróznu skúšku z oblasti lekárenstvo a sociálna farmácia a je študentkou doktorandského štúdia na Farmaceutickej fakulte Veterinárnej a farmaceutickej univerzite Brno v odbore bezpečnosť a kvalita liečiv. Po ukončení štúdia farmácie začala pracovať ako odborný asistent na katedre farmaceutickej technológie UVLF v Košiciach a aj ako farmaceut v lekárni. Od júna 2018 je ambasádorkou projektu Ženské veci na stránke Modrý koník.