Mnohí pacienti vravia, že ak by mohli vrátiť čas, mnohé veci by urobili určite inak. Mysleli by viac na seba a svoje zdravie v snahe predísť ochoreniu. Využili by možnosť vziať osud do vlastných rúk. Tak ako naša pacientka Alica, ktorá teraz bojuje so zákernou chorobou.

 

Alicine slová mi možno zachránili život

Alica bola na našom oddelení už niekoľko týždňov. Zo začiatku sa jej po chemoterapii podarilo vždy dostať aspoň na niekoľko dní domov. No po čase sa prestali veci vyvíjať správnym smerom. Doma na ňu čakal manžel, 2 deti a pes, ktorý bol, ako sama vravievala, 5. členom rodiny. Na stole v jej izbe boli každý deň krásne kvety. A na jej perách napriek všetkej bolesti úprimný úsmev. Za ten krátky čas sme si vytvorili veľmi pekný priateľský vzťah. Vždy keď sa mi to stane, váham nad tým, či je to odo mňa vôbec profesionálne. Aj keď sa akokoľvek snažím odosobniť od ich neľahkých príbehov, je to nad moje sily. Ako to (ne)budem zvládať, keď dotyčný prehrá svoj boj s rakovinou. No ja som už raz taká. Čo je predsa viac ako ľudskosť? To je pre nich niekedy viac ako všetky lieky sveta. A Alicine slová mi možno zachránili život.

 

Stačilo tak málo, a predsa sa mohlo stať tak veľa

“Povedzte ženám, tam vonku, že možno práve dnes majú jedinečnú možnosť zmeniť svoj život. Pretože už zajtra môže byť neskoro. Nech si nájdu jeden deň v roku, absolvujú preventívnu prehliadku a zainvestujú aj do svojho ženského zdravia. Verte mi, Simonka, určite sa žiadna žena nechcela ocitnúť tu, na onkológii. Pripútaná na lôžko a odkázaná na pomoc iných, s rakovinou krčka maternice v poslednom štádiu len preto, lebo si na seba nenašla čas. Áno, ani ja som ho nemala. Riešila sa iba deti, domácnosť, prácu, účty… Všetko bolo pre mňa dôležitejšie ako ja. Chcela som byť len dokonalá mama, manželka a kolegyňa. No doplatila som na to veľmi krutým spôsobom. Až tu, medzi týmito stenami a na tejto posteli som si uvedomila, že mojim deťom nebude chýbať dokonale čistá domácnosť, drahé dovolenky ani nový telefón. Im bude chýbať mama. Ktorá sa už, žiaľ, domov asi nikdy nevráti. Preto chcem povedať, že stačilo tak málo, a predsa sa mohlo stať tak veľa. Práve prevencia ma mohla zachrániť,“ s roztraseným hlasom a slzami na krajíčku vysvetľuje Alica.

 

Rozhodla som sa konať…

Po týchto Aliciných slovách som si ešte v ten deň po práci doma sadla za počítač a začala som hľadať viac o tomto ochorení. Objavila som LBC cytologické vyšetrenie. Dočítala som sa, že tenkovrstvová cytológia je najmodernejšie cytologické vyšetrenie na spoľahlivé zachytenie nádorových zmien buniek krčka maternice už v ich včasných štádiách, až s 4-krát vyššou záchytnosťou oproti „klasickej cytológii“. V prípade takejto správnej a včasnej diagnostiky je takmer 100 % šanca na úplné vyliečenie sa. LBC predstavuje v súčasnosti zlatý štandard v cytologickom skríningu krčka maternice v mnohých vyspelých štátoch západného sveta. Aj preto som sa rozhodla konať a ihneď toto vyšetrenie absolvovať v rámci preventívnej prehliadky. Za vyšetrenie som zaplatila priamo v ambulancii mojej gynekologičky a výsledky vyšetrenia mala v rukách už do 5 pracovných dní. Našťastie, všetko dopadlo v poriadku, no viem, že svojmu ženskému zdraviu doprajem každý rok už iba to najlepšie, a to LBC cytológiu.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

PharmDr. Veronika Kmeťková
Všetky články autora
Vyštudovala odbor farmácia na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. V roku 2015 absolvovala rigoróznu skúšku z oblasti lekárenstvo a sociálna farmácia a je študentkou doktorandského štúdia na Farmaceutickej fakulte Veterinárnej a farmaceutickej univerzite Brno v odbore bezpečnosť a kvalita liečiv. Po ukončení štúdia farmácie začala pracovať ako odborný asistent na katedre farmaceutickej technológie UVLF v Košiciach a aj ako farmaceut v lekárni. Od júna 2018 je ambasádorkou projektu Ženské veci na stránke Modrý koník.