V rámci zooterapie je asi najznámejšia canisterapia (liečenie s pomocou psa) a felinoterapia (liečenie s pomocou mačky). Pomerne rozšírená je aj hippoterapia (kone) či delfínoterapia (delfíny). Relatívne neznámym pojmom je ale ornitoterapia, liečba s pomocou vtákov.

Lamy

Zaujímavými zooterapeutmi sú lamy. Sú trpezlivé, neutekajú pred hladkaním, nechajú sa kŕmiť. Lamy sa využívajú pri podpornej terapii autistov a ľudí, ktorí majú problém nadväzovať kontakt s okolím.

Hospodársky dobytok

Farmingterapia, čiže terapia s pomocou hospodárskych zvierat ako sú kravy, ovce, prasiatka, kozy, je jednou z ciest k prirodzeného biorytmu, ale aj spôsobom využitia nadbytočnej energie napríklad u hyperaktívnych detí, u detí s poruchami pozornosti, s diagnózou ADHD či autistov. Je vhodná ako terapia pre dospelých s únavovým syndrómom a syndrómom vyhorenia. Seniorom zlepšuje motoriku, rovnováhu, fyzickú aj mentálnu kondíciu, spomaľuje degeneráciu mozgových kapacít.

Ryby

Ichtyoterapia, terapia s využitím rybičiek, je rozšírená aj v mnohých dovolenkových strediskách. Hádam najznámejšia je kozmeticko-dermatologická liečba s pomocou rybiek garra ruffa. Stačí strčiť nohy do akvária a rybky vám „obhryzkajú“ odumretú kožu na nohách, pomôžu s ekzémom, dermatitídou aj psoriázou. Pozitívny psychický vplyv majú aj akvária, najmä v zahraničí sú súčasťou mnohých čakární u lekára. Pohľad na rybky v akváriu upokojuje a zároveň znižuje krvný tlak a tepovú frekvenciu.

Papagáje

V tejto terapii sa využívajú najmä papagáje, ktoré sa dokážu naučiť rozprávať. Je známe, že niektoré druhy sa dokážu naviazať na človeka, tešia sa z jeho spoločnosti a prítomnosti, nechajú sa hladkať a svojským spôsobom prejavujú náklonnosť. Tieto pozitívne vlastnosti pomáhajú emocionálne rozladeným, ako aj ľudom s psychickými poruchami. Ornitoterapia sa osvedčila ako podporná liečba pri Alzheimerovom ochorení, využíva sa tiež u detí s poruchami pozornosti, pri zajakávaní a problémoch s komunikáciou. V rámci psychoterapie dokážu papagáje nadviazať kontakt s nadmerne introvertnými deťmi či dospelými, pomáhajú prekonávať sociálnu fóbiu.

Holuby

Okrem papagájov sa v ornitoterapii veľmi dobre uplatňujú aj holuby. Ich pozorovanie či hladkanie zmierňuje stres, upokojuje, čím sa zároveň uvoľňuje stuhnuté svalstvo.

 

Upozornia na záchvat aj migrénu

Psi sú schopní podľa zmien pachu človeka zaregistrovať vysokú či nízku hladinu cukru v krvi diabetikov. Vycítia, keď sa blíži záchvat stuhnutia u pacientov s Parkinsonovou chorobou, čím ich chránia pred nečakaným pádom. Na základe zmien správania spoľahlivo identifikujú záchvat vyvolaný psychickou poruchou alebo epilepsiou. A dve hodiny vopred upozornia, že sa blíži migréna, takže pacient si stihne v predstihu nasadiť lieky, čím môže migrenózny atak výrazne zmierniť.

Keď máte psa, tak…

… máte nižšiu hladinu cholesterolu a triglyceridov v krvi.

…máte vyššiu šancu, že sa vám podarí zbaviť sa zlozvykov ako napríklad fajčenie či prejedanie sa. Pes vás prirodzene núti hýbať sa, takže žijete zdravšie.

…stres nemá šancu položiť vás na lopatky. Hladkanie, či dokonca už samotný pohľad na milovaného psa, pôsobí upokojujúco a spúšťa vyplavovanie oxytocínu, hormónu lásky a dôvery.

…predlžujete si život a znižujete riziko vzniku srdcových ochorení. Podľa lekárskych štatistík pacienti, ktorí prekonali ťažký infarkt a majú domáce zvieratko, majú až o 20 % vyššiu nádej na prežitie ako tí, ktorí maznáčika nemajú.

…držíte si od tela aj psychické problémy.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.