Mlieko nás sprevádza po celý život a hoci najviac si ho vychutnávame v detstve, fúzy od mlieka by nás mali „krášliť“ celý život. Veď lekári práve mlieko a výrobky z neho označujú za najsilnejšieho bojovníka proti osteoporóze. Vo všeobecnosti odborníci považujú mlieko a výrobky z neho za potraviny, ktoré sú prospešné organizmu. Mliečne výrobky sú pritom koncentráty významných živín obsiahnutých v mlieku – predovšetkým mliečnych bielkovín, mliečneho tuku, mliečneho cukru a množstva minerálnych látok, vitamínov a stopových prvkov.

 

Mliečne výrobky alebo ich náhrady?

V posledných rokoch sa v našich obchodoch objavujú alternatívy mliečnych výrobkov. Možno ste ich zaregistrovali a možno už vyskúšali aj vy. Viete však, aký je rozdiel medzi pravým mliečnym výrobkom a jeho náhradou? Kríza totiž nahráva lacnejším výrobkom a tento trend zasiahol aj produkty z mlieka, a tak sa začali vyrábať ich „imitácie“, kde je niektorá mliečna zložka nahradená inou. Môže ísť napríklad o zámenu mliečneho tuku rastlinným tukom, čo výrobok zlacňuje. Takéto výrobky sa, samozrejme, môžu vyrábať aj predávať, ale nemôžu byť označované ako mliečne výrobky (napríklad ako syr, maslo a pod), čo sa však v poslednom čase stáva veľmi často. Podobné označovanie a pomenovanie je zavádzajúce, klamlivé a veľmi často v rozpore s potravinárskou legislatívou. Podľa platnej legislatívy by mali byť náhrady mliečnych výrobkov predávané oddelene od mliečnych výrobkov alebo aspoň regály s nimi náležite označené. Chýb sa však často dopúšťajú aj obchodníci pri podpore predaja, napríklad v letákoch.

 

Mlieko a „nemlieko“

Ak by sme chceli porovnať mliečne výrobky s ich náhradami, mali by ste sa zoznámiť so základným zložením mlieka:

Mliečne bielkoviny – sú základnou súčasťou bunkových štruktúr, medzibunkových tkanív, hormónov a enzýmov. Majú vysokú stráviteľnosť a prinášajú ľudskému organizmu všetky dôležité aminokyseliny potrebné pre jeho vývoj.

Mliečny tuk – má energetickú a ochrannú funkciu. Je bohatým zdrojom vitamínu A, obsahuje však aj vitamíny D, E a F.

Mliečny cukor (laktóza) – je prevažne zdrojom rýchlej a ľahko využiteľnej energie. U väčšiny mliečnych výrobkov je laktóza, alebo jej časť, premenená na kyselinu mliečnu, ktorá v potravinách zabraňuje vzniku a rozvoju nežiaducej hnilobnej mikroflóry a podobne pôsobí aj v celom tráviacom trakte – chráni pred hnilobnou mikroflórou.

Vápnik – Jeho zvýšená spotreba je nevyhnutná u malých detí a tiež u dospievajúcej mládeže, tehotných a dojčiacich žien, ale aj u starších ľudí. Nedostatok vápnika spôsobuje veľmi závažné ochorenia kostí – osteoporózu a osteomaláciu, poruchy zrážanlivosti krvi, problémy s činnosťou obličiek a pod.

Lacnejšie nemusí škodiť, ale…

Náhrady mliečnych výrobkov bývajú zvyčajne lacnejšie, pretože obsahujú tukovú zložku rastlinného pôvodu. V porovnaní s mliečnym výrobkom vyšší podiel nenasýtených mastných kyselín, ktoré sú prospešné napríklad u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Ich chuť nemusí byť vždy taká, ako majú „pravé“ mliečne produkty, zvyčajne v nej nájdete typickú margarínovú chuťovú stopu. Vďaka rastlinnému tuku je takýto produkt ľahšie roztierateľný aj po vybratí z chladničky.

 

Rozpoznajte kvalitu mliečnych produktov

Všetky výrobky živočíšneho pôvodu musia byť zaobstarané oválnou veterinárnou značkou zdravotnej neškodnosti. Slovenský výrobok je označený kódom krajiny SK a číslom výrobného závodu. Identifikačné označenie výrobkov živočíšneho pôvodu označuje skutočnosť, že výrobok bol vyrobený v podniku, ktorý spĺňa hygienické požiadavky pre výrobu potravín živočíšneho pôvodu. Mliekarne v členských štátoch EÚ sú pod prísnym dohľadom národných kontrolných orgánov a na Slovensku je týmto orgánom Štátna veterinárna a potravinárska správa. Mliečne výrobky kupujte radšej v „kamenných predajniach“ a vždy v chladiarenskom úseku (výnimkou sú len trvanlivé, sušené a kondenzované mlieko). V prípade nákupu na farmárskych alebo iných trhoch, opäť kupujte mliečne výrobky výlučne chladené. Teplota pre uchovávanie a predaj mliečnych výrobkov musí byť 4 – 8 °C.

 

Aj nízkotučné produkty sú v poriadku

Ak si strážite líniu, bez obáv môžete siahnuť po kvalitných nízkotučných výrobkoch. Nemusíte sa báť, že sa ochudobníte o živiny, ktoré mlieko ponúka. Za najhodnotnejšie sa považujú v mlieku živočíšne bielkoviny. Ich obsah nezávisí od obsahu tuku, takže aj nízkotučné mlieko ich má dostatok. Najvýznamnejšia bielkovina nachádzajúca sa v mlieku je kazeín, tvorí až 80 % obsahu bielkovín.

 

Nasýtené či nenasýtené – vyznáte sa v tom?

Je známe, že mliečny, teda živočíšny tuk, je tvorený z 2/3 nasýtenými a len z 1/3 nenasýtenými mastnými kyselinami. Je potrebné si však uvedomiť, že obsah mliečneho tuku v mliečnych výrobkoch tvorí len malú časť z celkového zloženia výrobku (v prípade mlieka a jogurtov sa jeho obsah pohybuje od 0 do 4 %, v prípade syrov od 0 do 35 %). Jednotlivé nasýtené mastné kyseliny v strave majú rôzny pôvod a tiež majú rozdielne biologické funkcie. Bez niektorých ani nie je možné prežiť. Najnovšie vedecké poznatky o nasýtených mastných kyselinách nachádzajúcich sa v mlieku alebo mliečnych výrobkoch naznačujú, že je čas prehodnotiť pohľad, ktorým sa na nasýtené tuky pozerá. Čo je nasýtené, nemusí byť zákonite pre vaše telo škodlivé. Len tri z celého širokého spektra nasýtených mastných kyselín nachádzajúcich sa v mliečnom tuku (je ich asi 400!) by mali byť považované za látky, ktoré ovplyvňujú priepustnosť koronárnych ciev. A aj to len v prípade, ak boli konzumované v nadmernom množstve. Navyše, bolo preukázané, že cholesterol zo stravy neovplyvňuje výrazne hladinu cholesterolu v krvi, nehovoriac o tom, že to môžu spôsobovať špecifické mastné kyseliny.

Pravidelná konzumácia mlieka je spojená s 19 % znížením srdcových ochorení, s 21 % znížením cukrovky, konzumácia mliečnych výrobkov môže znižovať aj riziko vzniku infarktu.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.