Medzi overené témy small talku patria…

…počasie. Zdá sa vám to otrepané? Ale ono to skutočne funguje.

…informácie o mieste, kde sa práve nachádzate. Môžete spomenúť príjemnú obsluhu, kvalitné jedlo, okolie vhodné na prechádzky. Buďte však neutrálni, nekritizujte.

…námety na rozhovor vám môže poskytnúť aj zaujímavý šperk či viditeľne nový účes spoločníčky. Za zmienku možno stojí vkusná kravata vášho spoločníka alebo zaujímavý detail jeho oblečenia. Pozor však na servilnosť, umeniu príjemne lichotiť sa treba učiť.

 

Medzi rizikové témy small talku patria…

…politické názory, najmä keď sú kontroverzné.

…rozhovor o spoločných známych, aj tu sa nechtiac môžete dostať do nepríjemnej situácie.

…klasická otázka „how are you“ je mierne ošemetnou záležitosťou, pretože môžete uviesť spoločníka do rozpakov, keďže v našich končinách, na rozdiel od Ameriky či Anglicka, na ňu neexistuje univerzálna odpoveď.

Medzi zakázané témy small talku patria…

…osobné záležitosti ako zdravotné ťažkosti, problémy s deťmi či partnerom, výška zárobku, splácanie nehoráznych úrokov hypotéky.

…váš negatívny postoj k určitým záležitostiam. Small talk nie je arénou, kde potrebujete vyjadriť svoj názor na politiku, nevhodný program v televízii a posťažovať sa na suseda parkujúceho na trávniku.

…váš názor na správanie, obliekanie, výroky iných kolegov, nedajbože nadriadených. Neviete, s kým sa váš spoločník pozná či priatelí alebo dokonca zdieľa rovnakú domácnosť.

…hodnotenie vedenia podniku, kde pracujete. Zníži to vašu dôveryhodnosť, najmä keď sa zhovárate s obchodnými partnermi.

Nemusíte byť skvelý rečník

Small talk pomáha nadväzovať kontakty na formálnej úrovni. Môžete ho použiť pri čakaní na výťah či električku, pri nakupovaní, pri oficiálnych príležitostiach a stretnutiach, keď potrebujete získať nové kontakty. Nemusíte byť brilantným rečníkom, stačí, keď budete milý, ústretový, empatický a vyhnete sa rizikovým témam.

 

A ešte niekoľko rád navyše

V rámci domácej prípravy na small talk si môžete rozhovor nacvičiť pred zrkadlom.

Keď ste sa už s niekým v spoločnosti zoznámili dávnejšie, spomeňte si na niektoré témy, o ktorých ste sa rozprávali. Možno je fanúšikom lyžovania alebo nadšeným dobrovoľníkom.

Na záver rozhovoru so spoločníkom, s ktorým ste sa stretli niekoľkokrát, si môžete dovoliť aj niečo osobnejšie, napríklad nechajte pozdravovať manželku. V takomto prípade si však musíte byť 100 % istí, či sa medzičasom nerozviedol, lebo inak sa ocitnete v trápnej situácii.

Je dobré, keď sa priebežne orientujete v spoločenských udalostiach, sledujete kultúrne dianie, zaujímajte sa o novinky, tam všade môžete nájsť vhodné témy na small talk. A pozor! Bulváru sa radšej vyhnite, pôsobí to lacno.

Odpovede aj otázky small talku by mali byť primerane dlhé, aby nenudili, ale zároveň, aby poskytli priestor na viacvetné vyjadrenia a nie iba na strohé áno, nie. Napríklad na otázku, kam sa chystáte na dovolenku, odpovedzte: Ideme s manželkou a našimi dvomi deťmi do Talianska. V tejto jednej vete poskytnete minimálne dve témy na rozvinutie nezáväznej komunikácie – deti a Taliansko.

Sympatie získate aj keď si zapamätáte spoločníkovo meno a oslovíte ho ním. Pravda, môže sa stať, že rozpráva tichšie a pri zoznamovaní ho prepočujete. Nebojte sa zdvorilo spýtať ešte raz, je to vždy lepšie ako podľahnúť panike, že neviete, s kým máte tú česť. Prípadne sa na meno spýtajte niekoho známeho alebo sledujte, ako ho oslovujú iní.

Myslite na to, že ľudia majú radi pozorných poslucháčov. Preto viac počúvajte, ako rozprávajte. Zároveň sa sústreďte na to, čo vám spoločník hovorí, aby ste sa nedostali do trápnej situácie, keď sa vás spýta na názor a vy netušíte, čo máte povedať, lebo vám myšlienky lietali kade-tade.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.