Dr. Miller hovorí, že vyhnúť sa poškodeniu srdca a znížiť riziko mozgovej príhody sa okrem iného dá aj smiechom. Vo svojej knihe Uzdrav svoje srdce (Heal  your heart) vysvetľuje, aké zdravotné výhody nám prináša smiech.

Posilňuje cievy

Mozgová mŕtvica aj infarkt sa väčšinou spájajú s aterosklerózou, teda zužovaním a upchávaním ciev. Významnou mierou k tomu prispieva cholesterol, ktorý sa usádza na stenách ciev a spôsobuje ich chorobné zmeny, ale vedci už dávno zistili, že ateroskleróza sa spája aj so stresom. Proti stresu účinne bojuje práve smiech. Tak pomáha zabraňovať poškodeniu ciev. A tým pádom nás chráni pred mozgovou mŕtvicou aj infarktom.

Znižuje krvný tlak

Pred pár rokmi prebehla v Indii zaujímavá štúdia. Sto mužov a sto žien sa v priebehu troch týždňov zúčastnilo jogy smiechu. Po jej absolvovaní vedci namerali účastníkom štúdie nižší krvný tlak, ako aj nižšie hladiny kortizolu, teda stresového hormónu, než mali na začiatku štúdie.

Pomáha nám chudnúť

Počas 10 až 15 minút smiechu spálime 40 kalórií. Je to preto, že pri smiechu zapájame množstvo svalov nielen na tvári a v okolí hrdla, ale aj na bruchu. Navyše, so smiechom sa ľahšie chudne. Tým, že smiech zmierňuje stres, vplýva aj na to, že menej jeme a máme chuť na zdravšie potraviny. Pretože je známe, že stresovaní ľudia prijímajú viac kalórií a podvedome siahajú po potravinách, ktoré majú vysoký obsah tuku a sacharidov.

Zlepšuje spánok

Pozrite si pred spaním detektívku alebo hoci len správy a môžete mať problém so spánkom. Ale pozrite si komédiu alebo si prečítajte veselú knihu a zaspíte bez problémov. Opäť to súvisí s tým, že smiech znižuje hladinu stresového hormónu kortizolu. Ten nám okrem iného nedovoľuje spať. A zároveň platí, že keď trpíme nespavosťou, organizmus produkuje viac stresového hormónu a sme teda v strese. Je to začarovaný kruh.

Smiech ako barometer vzťahov

Vedci zistili, že smiech zohráva dôležitú úlohu aj pri nadväzovaní  partnerských vzťahov. Muž, keď chce očariť ženu, snaží sa byť zábavný a žena, keď ho chce povzbudiť a dať mu najavo záujem, tak sa na jeho vtipoch smeje. Zároveň platí aj to, že keď sa z partnerstva vytráca smiech, dvojica smeruje k rozvodu.

Viete, že…?

…keď chcete vedieť, komu ste v spoločnosti sympatický, je to jednoduché. Keď sa všetci zasmejú, všimnite si, kto sa na vás pozrie. Podľa psychologických výskumov, keď sa ľudia v skupine spolu smejú, automaticky očami vyhľadajú toho, kto im je sympatický.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.