Smoothie je nápoj, ktorý vznikne zmixovaním čerstvého ovocia, zeleniny, orechov či rôznych druhov semienok. Je ideálnym zdrojom na doplnenie biologicky aktívnych látok, teda vitamínov, minerálov, vlákniny a antioxidantov. Predstavuje kvalitný zdroj energie a poslúži aj ako zdravá náhrada raňajok či olovrantu. Aj nad týmto nápojom zdravia však visí niekoľko otáznikov. Preto kým naskočíte na „smoothie vlnu“ a začnete  robiť rôzne očistné či diétne kúry so zameraním len na smoothie, mali by ste o ňom vedieť všetko…

 

Je rozdiel v smoothie a čerstvej šťave?

Áno, a to aj napriek tomu, že ich mnohí považujú za totožné. Smoothie pochádza z anglického slova smooth, čo v preklade znamená hladký. Ide o jemný, kašovitý nápoj, ktorý vznikne rozmixovaním celých plodov, pričom sa zachováva ich výživová hodnota. Dodá energiu a zasýti oveľa viac a na dlhší čas, než ovocné šťavy. Rozdiel spočíva aj v cennej vláknine, ktorú smoothie obsahuje vo väčšom množstve.

 

Čo je do smoothie najvhodnejšie?

Otázne je, do akej miery vám záleží na zdravotných výhodách tohto sviežeho nápoja. Ak ste milovníčkou smoothie len vďaka jeho ovocnej chuti, do mixéra môžete vložiť čokoľvek, čo bude sladké a lahodné. Ak sú však pre vás prvoradé zdravotné výhody, pri tvorbe smoothie zbystrite pozornosť. Ideálne je, ak pomer ovocia a zeleniny bude 1:1. Pozor však na škrobovú zeleninu (zemiaky, repa, strukoviny) – tá môže v kombinácii s ovocím vyvolať nadúvanie, ťažobu až nepríjemné kŕče. Naopak, k ovociu sa odporúča pridávať listová zelenina (šalát, kel, rukola, špenát), ktorá obsahuje bohatý komplex vitamínov a uľahčuje trávenie.

Ako dlho môžem smoothie skladovať?

Najlepšie je vypiť smoothie hneď, ako ho pripravíte. Vtedy máte istotu, že ste využili všetky vitamíny a minerálne látky naplno. Ak pripravíte naraz priveľa nápoja, v chladničke ho môžete skladovať najviac tri dni. Postupom času môže nápoj ohnednúť, čo signalizuje aj stratu živín. Z hľadiska výživovej hodnoty sa preto odporúča piť smoothie čo najčerstvejšie. Z rovnakého dôvodu si smoothie radšej pripravujte doma a nekupujte ho už hotové v obchodoch.

Môžem zo smoothie pribrať?

Mnohé ženy uverili, že niet jednoduchšej a chutnejšej diéty, ako zameniť niektoré jedlá za smoothie. Má to však jeden háčik – ak sa zo smoothie stane fruktózová bomba, môžete z neho aj pribrať. Príliš veľa ovocia v jednej dávke môže ľuďom, ktorí sa snažia schudnúť, spôsobiť viac škody ako úžitku.

Rozmixovaním ovocie „rozbijeme“ a uvoľníme cukor, ktorý sa do tela tak vstrebe oveľa rýchlejšie. Pri konzumácii celých plodov musí tráviaci trakt spracovať ovocie mechanicky, čím sa cukor uvoľňuje pomalšie. Preto je pri diétach dôležité uprednostňovať pri príprave smoothie najmä listovú zeleninu či kombinovať ovocie s vhodným zdrojom bielkovín, ako sú biely jogurt, nízkotučný tvaroh, cottage syr či proteínový prášok.

 

Čo ešte poskytuje smoothie?

Výhody smoothie spočívajú aj v príprave – tá je neraz jednoduchá a rýchla. Za pomoci mixéra máte za pár minút na stole kvalitný zdroj energie bez pridaného cukru, aditív či škodlivých konzervantov. Ľudia s tráviacimi problémami ocenia najmä ľahkú stráviteľnosť a využiteľnosť živín v tele. Pitím smoothie zároveň dopĺňame dennú dávku ovocia a zeleniny bez pocitu, že ich musíme jesť nasilu. Neodmysliteľným benefitom je však jednoznačne chuť – so správnymi surovinami možno vykúzliť množstvo lahodných a zdravých nápojov, ktoré si jednoducho zamilujete.

Zelené smoothie?

Áno! Dajte zelenú zelenému. Farba smoothie síce nemusí byť lákavá, ale jeho chuť vás dozaista prekvapí. Nedajte sa preto oklamať prvým dojmom. Bez obáv pridajte do mixéra jemne sparenú brokolicu, uhorku či špenát – ten sa postará o krásnu zelenú farbu a jeho chuť takmer vôbec nie je cítiť. V kombinácii s ovocím tak vytvoríte zdravú pochúťku, ktorú môžete konzumovať kedykoľvek, a to bez výčitiek svedomia. Zároveň sú smoothies skvelým osviežením počas horúcich letných dní, sú vhodným posilnením imunity pred jesennými dňami a tiež sa výborne hodia po chorobe v čase rekonvalescencie.

 

Pripravte si s nami svieže smoothies:

Ovocné smoothie:

 • 1 šálka jablkovej šťavy
 • 1 šálka nízkotučného bieleho jogurtu
 • 1 šálka čerstvých jahôd (môžu byť aj mrazené)
 • 2 šálky olúpaného a nakrájaného manga (taktiež môže byť v mrazenej podobe)

 

Sladké špenátové smoothie:

 • 2 šálky špenátových listov
 • 200 ml gréckeho jogurtu
 • 2 lyžice nakrájaného avokáda
 • 2 lyžice limetkovej šťavy
 • šálka hrozna
 • 1 olúpaná hruška

 

Raňajkové smoothie:

 • 1/2 šálky malín (alebo iného drobného ovocia)
 • 1/2 šálky nízkotučného bieleho jogurtu
 • 1 nakrájaný banán
 • 1/2 šálky ovsených vločiek
 • 1 polievková lyžica medu
 • 1 čajová lyžička chia semienok
 • 1 šálka kokosového mlieka
 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.