Prvé zmienky o bankovaní pochádzajú zo staroveku. Poznali ho starí Číňania i Egypťania. Nečudo, že ich od nich prevzali aj antickí Gréci. Bankovanie má zrejme svoj prapôvod už na samom úsvite ľudskej civilizácie, ale z tej doby sa nezachovali nijaké hmatateľné dôkazy. Prastarý pôvod bankovania a jeho zachovanie do dnešných čias však dokazuje jeho nespochybniteľné, tisícročiami overené účinky.

Na čo sa hodia?

Pomocou baniek možno zmierniť či odstrániť celulitídu, bolesti chrbta a kĺbov, osvedčili sa pri liečbe migrény, cukrovky, vysokého krvného tlaku, zažívacích problémov, dny, pri ťažkostiach so žlčníkom a pri menštruačných bolestiach.

Princíp je jednoduchý

Základom metódy je prikladanie baniek na problematické miesta, ktorými môže byť chrbát, brucho, kĺby, stehná, ale aj chodidlá. V bankách sa vytvorí podtlak, pri ktorom sa vtiahne do banky vrchná vrstva kože. Tak dochádza k veľmi intenzívnemu prekrveniu, niekedy aj k prehriatiu masírovanej časti. Banky majú nedozerné možnosti. Vedia napríklad zrýchliť látkovú výmenu a stimulovať imunitu. Vďaka reflexnému účinku priaznivo zasahujú do funkcie vnútorných orgánov a pomáhajú pri detoxikácii tela.

Ktoré si vyberiete?

Pri klasickom bankovaní sa používajú sklené banky. Podtlak sa v nich vytvorí pomocou horiaceho knôtu, ktorý sa na chvíľku vloží do banky. Knôt spotrebuje časť kyslíka, takže banka sa prisaje na kožu. V tomto prípade pomáha aj v súčinnosti s teplom. Rovnako to funguje aj pri nahriatí baniek nad ohňom a rýchlom priložení. Podtlak vzniká pri ochladzovaní materiálu.

V súčasnosti sa stávajú hitom banky silikónové či gumené, z ktorých sa vzduch odsáva pumpičkou. Pri nich odpadá riziko práce s ohňom, ale na druhej strane aj priaznivé účinky tepla.

Existuje aj takzvané krvavé bankovanie, pri ktorom sa pokožka pred zákrokom zľahka nareže alebo prepichne ihlou, takže banky nasávajú krv, znižujú tlak a pôsobia ako kedysi zaužívané prikladanie pijavíc.

Čo zvládnete doma?

Je to špeciálna masáž. Pri masážnom bankovaní sa totiž pracuje iba s jednou bankou, ktorá je mierne prisatá na premastenej pokožke a vy alebo iná osoba ňou masírujete v smere toku lymfy. A to je väčšinou zdola nahor. Pri tejto masáži dochádza k detoxikácii organizmu, prekrveniu mnohých tkanív a maximálnej relaxácii. Ženy si týmto spôsobom efektívne zmierňujú celulitídu v oblasti stehien, sedacích svalov, ramien a brucha. A nikto nemusí byť svedkom ich úsilia.

Bankovanie má aj mierne redukčné účinky, takže spolu s celulitídou čiastočne likvidujete aj nadváhu. Stačí kúpiť si jednu banku – a môžete začať používať metódu starú tisícky rokov.

Vyskúšajte

  • Masáž bedrovej chrbtice odstráni bolesti chrbta, menštruačné bolesti a zmierni problémy s obličkami.
  • Masáž hrudnej chrbtice sa vykonáva zozadu aj spredu. Pomáha pri suchom kašli, astme, zápale priedušiek a ďalších ťažkostiach spojených s kašľom.
  • Masáž podbrušia je skvelá pri problémoch s močovým mechúrom. Masáž kolena vás zbaví opuchov, bolestí a ťažkostí vzniknutých v dôsledku veľkého namáhania kĺbov.

Na dĺžke záleží

Dĺžka bankovania je individuálna, pohybuje sa medzi 20 – 45 minútami. Aby ste pocítili efekt čo najskôr, odporúča sa podstupovať zákrok dvakrát až trikrát týždenne. Pocit úľavy sa však dostaví už po prvej procedúre.

Ako ich používať

Pri klasickom bankovaní je potrebné mať minimálne dvanásť baniek rozličných veľkostí. Aplikovať ich možno na určité reflexné body či na bolestivé miesta. Statické banky sú vhodným podporným prostriedkom pri problémoch s menštruáciou, bolestiach kĺbov, svalov alebo pri začínajúcom sa prechladnutí. Pohyblivé masážne banky zasa uľavia boľavému chrbtu, stuhnutým pleciam, ale pomôžu aj pri liečbe obezity.

Vy nebankujte!

Na banky zabudnite, ak trpíte hnisavou infekciou, horúčkou, vyčerpaním, popáleninami, trombózou, kŕčovými žilami, gangrénou alebo máte otvorené rany. Bankovanie je nevhodné aj v tehotenstve.

Nežiaduce javy

Za všetko sa platí. Daňou za úľavu je v tomto prípade popraskanie drobných cievok a vznik podliatin. Za tri dni sa však všetko pekne zahojí.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.