Určite sa už stretli s tým, že vaši známi, ktorí dlhé hodiny pracujú s počítačom sa sťažovali na neustále bolesti zápästia. A možno ste to aj vy s klikaním na počítačovú myšku prehnali a sami ste zistili, ako môže byť aj tak zdanlivo malý a jednoduchý úkon po dlhodobom opakovaní bolestivý. Postihnutá ruka spočiatku dáva o sebe vedieť mravčením a tŕpnutím, ktoré však večer môže prerásť do skutočnej bolesti. Typická je i ranná stuhnutosť, kedy si napríklad neviete zohnúť palec krížom cez dlaň k ostatným prstom. Problémy v tomto prípade spôsobuje zápal v zápästí spôsobený používaním počítačovej myši a podobných pomôcok, a preto sa mu hovorí aj „syndróm počítačovej myši“. Nie je to ale úplná novinka a daň za modernú dobu. Aj keď ešte neexistovali počítačové myši, podobnými ťažkosťami trpeli ženy, ktoré veľa plietli, alebo muži, ktorí veľmi často pracovali so skrutkovačom. Ide o poškodenie opakovaným napínaním, ktoré vzniká pravidelným a dlhodobým opakovaním určitého pohybu. Liečba je v tomto prípade zdĺhavá a bolesti sa vrátia takmer okamžite, ako dáte vášmu zápästiu opäť „zabrať“.

 

Golfový či tenisový lakeť hrozí aj za počítačom

Niekedy sa do skupiny tejto bolesti zahŕňa aj golfový lakeť, pri ktorom bolí lakeť na malíčkovej strane. V takomto prípade, a hoci to znie neuveriteľne, je pri ňom potrebné liečiť aj krčnú chrbticu. Obdobnou bolesťou je zase tenisový lakeť, kedy sa ťažkosti objavujú na palcovej strane lakťa. Do tejto škály bolestí sa priraďuje aj syndróm karpálneho tunela. Všetky tieto obtiaže môže spôsobiť na prvý pohľad nenáročná práca s počítačovou myšou.

Prvou pomocou pri „syndróme počítačovej myši“ je ruku so zápästím znehybniť a nezaťažovať. Siahnuť môžete aj po liekoch na tlmenie bolesti s protizápalovými účinkami. Ale najrozumnejšie je navštíviť lekára. Ten môže predpísať protizápalové lieky a lieky proti opuchu. Lekár vám tiež odporučí znehybnenie končatiny špeciálnym fixátorom, nasadzujú sa aj kortikoidové injekcie (tie však majú vedľajšie účinky) a medzi najnovšie metódy patrí liečba rázovou vlnou. V najťažších prípadoch sa pacienti nevyhnú operácii, pri ktorej sa preruší väzivo tlačiace na nerv. Po liečbe alebo aj operácii je však nutné dodržiavať hygienu pohybov, inak sa ťažkosti môžu veľmi rýchlo vrátiť.

Príznaky syndrómu počítačovej myši:

– tŕpnutie, mravčenie alebo pálenie ruky

– ranná stuhnutosť končatiny

– na večer stupňovanie ťažkostí až bolesťami

– znížená obratnosť ruky

– ťažkosti s uchopením predmetov

– zhoršený hmat

– opuchy zápästia

– bolestivosť zápästia vystreľujúca do predlaktia a celého ramena

Chrbát nás môže bolieť aj kvôli očiam

Ak je však počítačová myš vaším pracovným nástrojom, jednoducho pred ňou „neujdete“. Ak vám napadlo prestať používať myš a venovať sa pokročilejším technológiám, vedzte, že aj tu si môžete privodiť ťažkosti nazývané tabletové alebo iPadové rameno. Podľa výskumu doktora Jacka Dennerleina z americkej Harvardskej univerzity sa pri používaní tabletu automaticky hrbíme spôsobom, ktorý spôsobuje bolesti a zápaly chrbta i kĺbov na rukách. Ukázalo sa, že používať tablety v inej polohe ani nie je možné. Napríklad pri písaní na tablete je zhrbená poloha s predsunutou krčnou chrbticou a hlavou prakticky jediná, ktorú môžeme zaujať. V dôsledku toho sa môžu postupne rozvíjať aj degeneratívne zmeny na chrbtici a v ordináciách lekárov sa už objavujú aj  pacientov vo veku okolo 20 rokov, ktorí majú začínajúce zmeny na platničkách.

Milovníkov mobilov zase môže postihnúť syndróm esemeskového krku. Pri dlhodobom nepretržitom používaní mobilného telefónu zostáva krk dlhšiu dobu v neprirodzenej a namáhavej pozícii. Navyše, mnohí z nás využívajú mobily a podobné pomôcky takmer nepretržite, buď na písanie SMS, alebo na sledovanie internetu, či na hranie hier. Preto je dôležité pri dlhšej dobe strávenej v strnulej pozícii meniť polohu a krku uľaviť. Snažte sa mať hlavu v menšom predklone a telefón zdvíhajte do výšky očí. Neustále písanie SMS navyše ohrozuje aj váš palec.

 

Trpia aj vaše oči

Čo ste už možno aj sami zistili, používanie digitálnych zariadení dlhšie ako dve hodiny denne zvyšuje riziko vzniku digitálnej únavy zraku. To sa prejavuje pálením a rezaním viečok, pocitom unavených očí, rozmazaným videním, ťažkosťami sa zaostrovaním i bolesťami šije, ramien a hlavy. Príčinou sú okrem iného aj veľké nároky na zaostrovanie nablízko, neprirodzený jas a málo žmurkania. Problém zhoršujú klimatizované priestory alebo príliš suchý vzduch v miestnosti.

Po výpočte všetkých rizikových faktorov nit divu, že do medicínskeho slovníčka pribudol nový výraz: technostres. Ten je spôsobený neustálou nutkavou potrebou byť online, a to kdekoľvek a kedykoľvek. Viac ako inokedy sme pod tlakom nesmierneho množstva informácií, a tiež sme si zvykli byť stále na príjme. Hoci si to ospravedlňujeme tým, že veď chceme vedieť, čo práve robia naše deti alebo vnúčatá, či sú všetci v bezpečí a v poriadku, 24-hodinová šichta „na telefóne“ by zmohla aj profesionálnu telefonistku. Je potom pochopiteľné, že pod tlakom technológií si už na vás brúsia zuby depresie, únava a úzkosti. A tie idú ruka v ruke so spomínanými fyzickými ťažkosťami.

Ako si môžeme pomôcť?

Predchádzať digitálnym chorobám je možné. Obmedzte prácu s počítačom, nielen kvôli fyzickému zdraviu, ale aj kvôli nebezpečenstvu psychických ťažkostí vrátane závislosti na internete či hrách. Robte si prestávky, pri práci či pri inom využití technológií. Precvičujte prsty i zápästie. Pokiaľ je to možné, nepoužívajte elektronické prístroje v tme. A dbajte na to, aby ste neprechladli v oblasti krku a ramien.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.