Morská voda je jedinečná v tom, že obsahuje veľké množstvo minerálov, minerálnych solí a iných chemických látok, najmä jódu, sodíka, horčíka, selénu, síry, železa, ako aj síranu sodného a vápenatého, či chloridu horečnatého a draselného. Vďaka týmto látkam pomáha pri kožných ochoreniach, napríklad pri psoriáze či ekzémoch. Významnú úlohu v takýchto prípadoch zohráva najmä horčík, ktorý prispieva k udržaniu vlhkosti v pokožke, čo zmierňuje jej napnutie aj pocity svrbenia. Minerálne soli vody v spolupráci so slnečnými lúčmi pôsobia antisepticky, čiže zastavujú rast choroboplodných zárodkov, čistia pokožku a zlepšujú stavy pri akné, zapálených vyrážkach a vriedkoch.

 

ČISTÍ DUTINY AJ PĽÚCA

Účinky prímorskej klímy ocenia alergici a astmatici, u ktorých sa celkovo znižuje počet záchvatov a zmierňuje sa ich priebeh. V článku, ktorý vyšiel nedávno v denníku The Wall Street Journal vedci vyzdvihujú pozitíva slaného a vlhkého morského vzduchu, ktorý čistí pľúca, znižuje množstvo ochorení dýchacích ciest a tým pádom aj užívanie antibiotík. Plávanie v mori je zase výbornou terapiou pre tých, ktorí trpia sennou nádchou alebo častými zápalmi dutín (sínusitídou).

 

PLÁVANIE AJ PRECHÁDZKA

Plávanie v mori prispieva k životaschopnosti bielych krviniek a podporuje rast červených krviniek, takže osoží tým, ktorí potrebujú posilniť imunitu či trpia nedostatkom železa. Pomáha tiež reumatikom, u ktorých spomaľuje priebeh ochorenia. No a opäť spomenieme horčík, ktorý sa cez pokožku vstrebáva do tela a prispieva k upokojeniu a lepšiemu spánku.

Keď nie ste nadšencom kúpania, pre svoje nervy a psychiku veľa urobíte už len tým, že sa prejdete po pláži. Pohľad na morskú hladinu, pravidelne sa pohybujúce vlny a ich príjemný šum je skvelou meditáciou, takže eliminuje stres a znižuje hodnoty krvného tlaku. Upokojuje, zároveň zostruje vnímanie a prežívanie maličkostí. Jedna z psychologických štúdií dokázala, že pobyt pri mori zmierňuje príznaky depresie a úzkosti, pričom účinky sú porovnateľné so syntetickými antidepresívami.

Meditovať môžete aj pri plávaní v mori, a to tak, že sa sústredíte na pravidelný nádych a výdych, oslobodíte mozog od myšlienok, uvoľníte sa, upokojíte dušu. Tento príjemný a pritom nezaťažujúci pohyb sa zároveň postará o poriadnu dávku endorfínov.

Máte modrú myseľ?

Vedci zistili, že ľudia majú niečo, čo nazvali „modrá myseľ“. To znamená, že naše mozgy sú nastavené tak, aby pozitívne reagovali na vodu. Stačí sedieť na brehu, vnímať neohraničený priestor, pozorovať hladinu, počúvať šum a všetky tie zvuky, ktoré more vyrába, a v mozgu sa spustí hotová záplava chemických látok (dopamín, serotonín) vyvolávajúcich pocit šťastia. Mnohí surferi, jachtári a ľudia, ktorí na mori trávia množstvo času, tvrdia, že práve tu si uvedomujú, že sú súčasťou niečoho úžasného, ocitajú sa v priamom spojení s vesmírom a zažívajú pocit spolupatričnosti s ľuďmi okolo.

 

V rytme vĺn

Joga, joging (veľmi pomalý a krátky beh), pilates či aerobik budú pre vás príjemnejšie a osožnejšie, keď si ich doprajete ráno či podvečer na pláži. Dýchate čerstvý vzduch, namiesto klimatizácie sa ochladzujete príjemným vetrom a po cvičení môžete pot spláchnuť rovno vo vlnách mora, čo viac si želať? Morská voda a cvičenie je zase výbornou kombináciou pre tých, ktorí sa musia šetriť, pretože trpia bolesťami kostí a svalov, artritídou alebo obehovými problémami. Tým, že voda nadľahčuje, vytvára bezpečné prostredie a cvičenie je relaxom.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.