• Chladnejšia voda urýchľuje proces regenerácie buniek pečene, čím pomáha pri jej poškodení napríklad cirhózou. Prispieva tiež k uvoľneniu prebytočnej vody v tele. Hoci sa to nezdá, prospieva obličkám a otužuje močové cesty, po kúpaní sa však vždy musíte prezliecť do suchého.
  • Vedci v rámci štúdie sledovali skupinu ľudí, ktorí sa pravidelne kúpali v studenej morskej vode. Dospeli k záveru, že tento proces výrazne podporuje nárast počtu bielych krviniek, ktoré sú dôležité pri boji s infekciami.
  • Plávanie v studenej vode aktivuje receptory pod kožou, ktoré uvoľňujú hormóny, ako sú endorfíny, adrenalín a kortizol, čím navodzujú pocity spokojnosti a šťastia. Zároveň dlhšie udržia fyzickú aj psychickú sviežosť.
  • Studená morská voda je tiež vhodnou terapiou pri fibromyalgii, čo je ochorenie charakteristické bolesťami šliach, svalov, citlivosťou kože, poruchami spánku a depresiami. Ochorenie postihuje väčšinou ženy, objavuje sa okolo 35. roku života, v klimaktériu a po ňom.
  • Opakované vystavovanie sa vplyvu studenej vody môže tiež podporovať funkciu parasympatického nervového systému, ktorý pomáha pri fungovaní orgánov. Spája sa tiež s väčším uvoľňovaním dopamínu a sérotonínu.
  • Pri plávaní v studenej vode musí telo vydať viac energie na zachovanie telesnej teploty, čo prispieva k zlepšeniu metabolizmu.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.