Nízky tlak

Býva vám často zima, mávate pocit na odpadnutie, alebo sa vám zahmlieva pred očami? Potom môžu studené nohy poukazovať na nízky tlak. Ak sú jeho hodnoty nižšie než 100/60 mmHg (u žien) alebo 110/70 mmHg (u mužov), nemôže krv správne cirkulovať. Dôsledkom toho je, že vaše nohy nie sú správne prekrvené a teda vás „oziabu“.

Štítna žľaza

Prekrvovanie organizmu a pocity tepla alebo chladu ovplyvňujú aj hormóny. Ak dôjde k poruche funkcie štítnej žľazy, ktorá neprodukuje dostatok hormónov, dôsledkom sú studené ruky a nohy, problémy so sústredením, únava a depresívne stavy.

Ateroskleróza

Kôrnatenie tepien sa väčšinou odhalí práve kvôli studeným nohám. V neskoršom štádiu môže už samotná chôdza vyvolávať bolesti, pretože nohy a chodidlá nie sú dobre prekrvované. Častým spúšťačom aterosklerózy je fajčenie, ktoré môže viesť až k syndrómu fajčiarskej nohy. To je ochorenie periférnych tepien a žíl, ischemická choroba dolných končatín.

Raynaudov syndróm

Máte okrem nôh studené a bledé aj ruky, ktoré sa sfarbujú najprv domodra a potom sčervenajú? To sú známky Raynaudovho syndrómu, nepríjemného, ale nie nebezpečného stavu. Môže trvať až pol hodiny a ohlasovať sa bolesťami a pocitom straty citu v končatine. Spúšťačom je nielen chlad, ale aj stres a dlhodobá, roky trvajúca práca s vibrujúcimi prístrojmi. Príznaky sa dajú zmierniť liekmi.

Diabetes

Ak má človek cukrovku a choroba zostane dlho neodhalená, alebo je liečená zle, môže viesť k poškodeniu nervov a poruchám prekrvenia dolných končatín. Typickým prejavom sú okrem iných bledé, zmodralé studené nohy, kŕče alebo bolesti v chodidlách pri chôdzi.

Srdcová slabosť

Oslabený srdcový sval nedokáže napumpovať do tela dostatočné množstvo krvi, takže ruky a nohy nie sú dostatočne zásobené krvou. Ďalšie typické príznaky sú problémy s dýchaním, ktoré sa ešte zhoršujú pri námahe, nechutenstvo, búšenie srdca a domodra sfarbené nechty.

Vedeli ste, že…

… ženy majú oveľa častejšie studené nohy, ako muži? A má to svoju príčinu!

Teplo totiž produkujú svaly, a tie tvoria u mužov asi 40% z celkovej hmotnosti, zatiaľ čo u žien iba okolo 25%. Navyše, ženy majú tenšiu pokožku, cez ktorú uniká z tela viac tepla, a tak pociťujú chlad rýchlejšie než muži. Ak vás ale pravidelne trápia studené nohy, môže za tým byť aj nejaké ochorenie, a mali by ste sa nechať vyšetriť.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.