Výskyt lupín pozorujeme v závislosti na klimatických podmienkach (zlepšenie v lete, pri mori a na horách), ročnom období (vrchol zhoršenia v zimných mesiacoch) a na psychických faktoroch (zhoršenie pri strese). Za hlavnú príčinu vzniku šupín (lupín) je považovaná nadmerná tvorba kožných buniek a kvasinka Malassezia furfur, ktorá síce patrí k bežnému osídleniu kože, ale niekedy na ňu pokožka reaguje zápalom. Liečba je dlhodobou záležitosťou.

Ako prvú voľbu odporúčame šampóny. U detí volíme najprv klasické bez prídavku antimykotík, ak zlyhajú, potom s prídavkom 2 % ketokonazolu. U dospelých sú vhodné šampóny s obsahom keratolytika, antimikrobiálnych substancií či antimykotík.
V ďalšej fáze sa pri stredne ťažkých stavoch liečba dopĺňa aplikácií antimykotických gélov či roztokov, kortikoidných roztokov a mliek, pri ťažších formách potom aplikácia zábalu s liečebným krémom. Istých efektov dosahuje tzv. podporná terapia, keď možno využiť tzv. ožarovacie (laserové) hrebene, ďalej sa odporúča užívanie organicky viazaného zinku.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.