1. Vitamín C

Nachádza sa predovšetkým v ovocí a zelenine. Najviac vitamínu C nájdeme v citrusoch, kiwi, paradajkách, paprikách, brokolici alebo v plodoch rakytníku. Vitamín C sa nazýva tiež „kyselinou askorbovou“, a jedná sa o veľmi dobre rozpustnú živinu, ktorú naše telo dokáže perfektne vstrebať. Udržuje organizmus celkovo zdravý a je tiež výbornou prevenciou proti vypadávaniu vlasov.

 

  1. Vitamín B2

Jedným z hlavných vitamínov proti vypadávaniu vlasov je Riboflavín – vitamín B2. Tento vitamín upravuje metabolizmus a podporuje imunitu, čo ho robí nenahraditeľným doplnkom stravy, na ktorý by sme naozaj nemali zabúdať. Navyše vitamín B2 dokáže podporiť vitalitu vlasov. Nachádza sa v mnohých potravinách, predovšetkým v mliečnych výrobkoch, vajciach, kvasniciach, ale tiež v rybách, hovädzom alebo bravčovom mäse. Nechýba ani v kakau a veľkú dávku riboflavínu obsahujú tiež oriešky. Nedostatok tohto vitamínu môže viesť nielen k strate imunity, kožným poruchám, ale i k nepríjemným chorobám. Ak tento vitamín nie je dostatočne zastúpený v našom jedálničku, so zdravými vlasmi a nechtami sa môžeme nadobro rozlúčiť.

  1. Vitamín B5

V boji proti padaniu vlasov je obrovským pomocníkom kyselina pantoténová, teda vitamín B5. Jedná sa o látku, ktorá je nenahraditeľná pre udržanie kondície a zdravého rastu vlasov. Nachádza sa hlavne v mäse a vnútornostiach, ale tiež v celozrnnom pečive alebo strukovinách. Nedostatok tohto vitamínu na vlasy môže vyvolať lámavosť a vypadávanie vlasov, v horších prípadoch i neplodnosť. Dbajte na to, aby ste vždy mali dostatok vitamínu B5 vo svojej strave a predchádzajte tak nepríjemnostiam, ktoré vás môžu postihnúť, ak príjem tejto látky zanedbáte.

 

  1. Vitamín B6

Nemenej dôležitým vitamínom, ktorý radíme do skupiny vitamínov proti vypadávaniu vlasov, je vitamín B6, tzv. pyridoxín. Ideálne je prijímať tento vitamín v prirodzenom stave – teda v bežnej strave. Najvyššia koncentrácia tohto vitamínu je v makrelách, bravčovom mäse, vajciach, a prekvapivo i v zemiakoch. Dostatok vitamínu B6 môžeme nájsť i v ovocí a zelenine, hlavne v avokáde, alebo nám Slovákom bližšej kapuste či špenáte.

 

  1. Zinok

Zinok je známy ako stopový prvok, čo znamená, že je potrebný vo veľmi malých množstvách pre základný rast a udržiavanie ľudského tela. Podieľa na rade rôznych biochemických procesov, ako je výroba buniek a udržanie normálnej hladiny hormónov, čo sa hodí hlavne vtedy, ak vlasy padajú po pôrode, alebo v prechode. Tiež  zohráva úlohu pri vstrebávaní iných dôležitých vitamínov a minerálov.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.