BOLESŤ ČI OPUCH

Pocit ťažkých nôh, pálenie, svrbenie, únava, bolesti pozdĺž žíl, pocit napätia v nohách či opúchanie dolných končatín – to všetko môžu byť príznaky chronického žilového ochorenia, ľudovo kŕčových žíl. Ťažkosti sa zhoršujú počas dňa, najvýraznejšie sú večer, v sede a v stoji, taktiež v lete alebo po teplom kúpeli, pred menštruáciou, počas tehotenstva alebo počas hormonálnej liečby či užívaní antikoncepcie. Naopak, v ľahu a v chôdzi sa zmierňujú.

 

VYHĽADAJTE LEKÁRA

Pri chronickom žilovom ochorení je prítomný zápal, preto ho treba liečiť hneď pri počiatočných ťažkostiach. Inak sa ťažkosti zhoršia, môže narásť počet a veľkosť kŕčových žíl (navonok to nemusíte vidieť, pretože problémy môžu byť v hlbokých žilách) a hrozí bolestivý otvorený vred predkolenia. Kŕčové žily sú tiež rizikovým faktorom vzniku zrazeniny, ktorá sa môže „utrhnúť“ a krvným obehom doputovať kamkoľvek. To môže viesť jednak k prasknutiu žily a následnému žilovému krvácaniu, ale tiež k pľúcnej embólii, pri ktorej sa upchá pľúcna tepna a hrozí smrť.

ČO SA DEJE V NOHÁCH?

Príčinou chronického žilového ochorenia je oslabenie žilovej steny, strata jej pružného napätia a následné rozšírenie žily. Toto všetko obmedzí odtok žilovej krvi z dolných končatín. Zároveň s rozšírením žilovej steny vzniká nedovieravosť žilových chlopní, čo spôsobí obrátený tok krvi v žilách. V žilovom systéme dolných končatín sa hromadí krv a vzniká vysoký žilový krvný tlak. Krvný prietok sa spomaľuje, zhoršuje sa okysličenie cievnej steny, čo poškodzuje cievnu výstelku, vznikajú poruchy jej funkcií a následne zápal.

 

POZOR NA RIZIKÁ

Ak patríte do rizikovej skupiny, máte vyššie šance, že sa u vás rozvinie chronické žilové ochorenie. K rizikovým faktorom patrí dedičná predispozícia (ak vaši rodičia mali kŕčové žily, môžete ich mať aj vy), vek (čím je vyšší, tým riziko vzniku ochorenia rastie), ženské pohlavie, tehotenstvo, väčšia výška (prináša väčší tlak vnútri žíl, ťažšie prúdenie krvi proti gravitácii), už prekonaná žilová trombóza.

No okrem toho významnými faktormi, ktoré viete ovplyvniť, sú nadváha a obezita, nedostatok pohybu, najmä dlhé sedenie a státie, nesprávne posilňovanie, nedostatok vlákniny a častá zápcha (na cievy v podbrušku a slabinách pôsobí vnútorný tlak, ktorý sťažuje činnosť žíl), tesné oblečenie a obuv na príliš vysokých alebo príliš nízkych opätkoch (ideálny opätok má 3 až 5 cm), horúce prostredie, ktoré spôsobuje roztiahnutie cievneho systému a zvýšenú záťaž na jeho funkčnosť, fajčenie (vedie k zužovaniu a k oslabovaniu ciev), užívanie antikoncepcie či hormonálna liečba.

LIEČBA

Lekár vám môže odporučiť venofarmaká – látky prírodného pôvodu alebo syntetické látky, ktoré sú určené na liečbu zápalu v žilách, pomôžu odstrániť bolesť a opuch. Dôležitá je kompresívna terapia – bandáže alebo kompresívne pančuchy stlačia povrchové žily, čím sa bráni rozšíreniu zápalu do hlbokého žilového systému a docieli sa rýchlejšie prúdenie krvi. Sklerotizačná liečba – do žily sa vpraví sklerotizačná pena a žila sa uzavrie, znefunkční. Chirurgická liečba – poškodí sa chorý úsek žily teplom rádiofrekvenčného alebo laserového lúča alebo sa klasickou chirurgiou odstráni chorý úsek žily.

PREVENCIA

Ak sa chcete vyhnúť kŕčovým žilám, čo najviac sa hýbte, udržiavajte si stálu hmotnosť, noste voľné oblečenie, sprchujte si nohy chladnou vodou alebo využívajte striedavé sprchy, na dlhé cesty, keď nemôžete hýbať nohami a dlho sedíte, noste kompresívne pančuchy. Tie sa odporúčajú mnohým ženám aj v tehotenstve.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.