Mykotickú alebo hubovú infekciu nôh zažije aspoň raz za život každý druhý dospelý človek. Väčšinou sa začína v priestore medzi 3. a 4. prstom na nohe, pričom sa prejavuje najmä svrbením, neskôr zápalom. Koža sa začne ošupovať, vzniknú bolestivé trhlinky a ranky, ktoré môžu mokvať. Postupne sa infekcia šíri na celú stupaj nôh. Koža na pätách a koncoch prstov je zhrubnutá, ošupuje sa alebo sú na nej svrbivé pľuzgieriky. Ak sa nezasiahne ani v tomto štádiu, ochorenie sa ďalej šíri na nechty, čo sa prejaví tak, že nechtová platnička sa sfarbí mierne dožlta, zhrubne, neskôr sa necht začne odlupovať od lôžka, alebo sa úplne rozruší a rozpadne.

 

Dlhá liečba

Liečba je pomerne dlhá, trvá 2 až 4 týždne. Používajú sa pri nej lokálne krémy a masti s antimykotickými a protizápalovými účinnými látkami. Treba však naozaj vydržať až do konca liečby, lebo keď ju prerušíte skôr, ochorenie sa rýchlo vráti. Mykotickou infekciou nôh sa môžete nakaziť všade tam, kde je teplo a vlhko a kde sa pohybujú bosí ľudia.

 

Pozor na kúpaliská či wellnessy

Najčastejšie sa totiž nakazíme od druhého človeka, aj keď nie priamo. Nemusí nám stúpiť na nohu, úplne stačí, že z jeho nohy sa odlupujú drobné šupinky, ktoré obsahujú choroboplodné zárodky, a tie sa prichytia na našu vlhkú a bosú nohu. Tak zapríčinia infekciu. Najčastejšie sa to stáva vo wellness centrách, na okrajoch bazénov, v sprchách na rohožiach, v telocvičniach a fitnescentrách, na ležadlách. Nakaziť sa môžeme aj pri pedikúre, ak pedikérka použije nedostatočne alebo nesprávne vydezinfikované nástroje.

Nikdy nie naboso

Základnou prevenciou mykotických infekcií je nechodiť bosé – vždy treba mať vlastné šľapky a nosiť ich aj do sprchy. Po návštevách plavárne, wellness či fitnescentra si nohy najskôr opláchnite v studenej vode, potom v teplej. Vplyvom studenej vody sa koža stiahne a infekcia tak ľahko neprenikne dovnútra. Následne treba nohy dôkladne vyutierať dosucha, vrátane medziprstových priestorov. V lete noste vzdušnú obuv. V prípade, že musíte v práci nosiť uzavreté topánky, noste do nich aspoň kvalitné ponožky, najlepšie z prírodných savých materiálov.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.