Tesne za našimi západnými hranicami sa nachádza kraj, ktorý nepozná zhon, preto je ideálnou destináciou. Nádherná príroda vám vleje energiu, a pamiatky sú mestskou pýchou, ktoré sa oplatí vidieť. Jedným z najnavštevovanejších miest sú bezpochyby Pustevny (1 018 m). Horské sedlo vyhľadávajú turisti po celý rok. V zime je rajom lyžiarov, nájdete tam najznámejší lyžiarsky areál v Beskydoch s niekoľkými vlekmi a zjazdovkami. Smerom na Čertův mlýn je skokanský mostík. Pustevny sú však preslávené najmä typickými stavbami. Najznámejšie sú drevené chaty Maměnka a Libušín. Žiaľ, v roku 2014 budova vyhorela, ale rekonštrukcia sa už výrazne pohla dopredu a na jeseň roku 2019 by sa Libušín mal opäť otvoriť verejnosti.

Budovy ako z rozprávky sú postavené v ľudovom secesnom slohu významným slovenským architektom Dušanom Jurkovičom. Tieto turistické chaty by mali budiť dojem slovenskej ľudovej architektúry. K dreveným stavbám patrí tiež vyše sto rokov stará drevená zvonička. Z tohto miesta vedie niekoľko turistických trás. Ak to teda počasie dovolí, môžete sa vydať napríklad na Radhošť, ktorý patrí k atraktívnym cieľom. Cestou narazíte na majestátnu sochu pohanského boha slnka, hojnosti a úrody Radegasta. Socha má mužské telo, tvár leva, a hlavu zdobí prilba podobná býčej hlave s mohutnými rohmi. Pravá ruka zviera roh hojnosti a ľavá sekeru. Socha meria 328 cm a jej hmotnosť je 3,2 tony.

Najkrajší výhľad do kraja je z Radhošťa

Samotný Radhošť je 1 129 m vysoký vrchol, ktorý je pustý, a vďaka tomu poskytuje jeden z najkrajších pohľadov na tunajšiu panorámu. Dovidíte na Beskydy, Valašsko, Jeseníky i slovenskú Malú a Veľkú Fatru a Západné Tatry. Z vrchu tiež priviezli jeden zo základných kameňov českého Národného divadla. Radhošť je horou opradenou povesťami a mýtmi. Mnohí veria, že je domovom nadprirodzených bytostí! Veď množstvo skalných puklín a podzemných jaskýň zvádza k predstavám, že tam môžu žiť škriatkovia. Neďaleko hrebeňa sa nachádza známa puklinová jaskyňa Volařka. Nenechajte si ujsť ani vrchol Kněhyně (1 256 m), ktorý je považovaný za najkrajší a ľudskou rukou najmenej zasiahnutý vrcholok pohoria. Je súčasťou najrozsiahlejšej rezervácie v Moravsko-sliezskych Beskydách. Vyskytuje sa tam napríklad jediný druh vzácneho chrobáka (Agonum), tiež tu poletujú jariabok hôrny ďubník trojprstý, včelár lesný či povestný krkavec veľký. Zaujímavou atrakciou je aj častejší výskyt rysa ostrovida, vzácnej kuny skalnej, dokonca ani medveď hnedý už nie je taký vzácny ako predtým.

Panenská príroda so všetkými krásami i nástrahami vám učaruje. Ak zídete dolu, pod hory, určite si vyčleňte dostatok času na prehliadku Valašského múzea, čo je najväčší a najstarší skanzen v strednej Európe so 150 objektmi a bol založený už v roku 1925. Skanzen sa skladá z troch samostatných areálov. V nich sú buď originálne prenesené domy, alebo presné kópie domov stojacich na rôznych miestach Beskýd. Drevené mestečko je srdcom Valašského múzea. Takmer celoročne sa tam konajú ľudové slávnosti, ktoré uchovávajú obyčaje miestnych obyvateľov stále živé. Prezrieť si môžete starý poštový úrad, funkčný mlyn, pílu, a detičky isto potešia aj zvieratká na salaši.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.