Sústreďte sa na potraviny plné živín, ktoré obsahujú najmä bielkoviny a zdravé tuky a zabezpečia vám, že hladina cukru v krvi nebude kolísať, teda nebude príliš vysoká ani nízka, pretože vtedy pociťujeme hlad a najmä chuť na sladké a nezdravé jedlá. Čo teda jesť? Skúste napríklad toto:

 

LOSOS

Obsahuje polynenasýtené omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré zmierňujú zápal v tele. Ten miluje tukové bunky, v ktorých sa rád rozvíja. Zápal v tele je podporovaný aj obezitou a nadváhou a brzdí naše chudnutie. Losos zároveň obsahuje aj vitamín E, silný antioxidant, ktorý nám tiež pomáha bojovať so zápalom v tele, navyše sa nazýva aj „vitamínom krásy“, pretože prospieva našej pokožke. Výhodou lososa je aj to, že jeho príprava je veľmi rýchla, takže keď sa po práci vrátite hladní domov, za polhodinu máte večeru. Stačí ho pokvapkať olivovým olejom a citrónovou šťavou, osoliť, pridať pár byliniek a nechať upiecť. Môžete k nemu podávať akýkoľvek šalát alebo grilovanú či dusenú zeleninu. Výborný je napríklad so špenátom či rukolou a paradajkami.

 

VAJCIA

Bielkoviny z vajec dokáže podľa vedcov naše telo využiť lepšie ako bielkoviny z akýchkoľvek iných zdrojov. Vajcia vás nadlho zasýtia a zároveň pomôžu pri budovaní svalov. Niektoré prísne diéty odporúčajú sústrediť sa len na bielky, ale výživoví poradcovia jednoznačne radia: Dajte si aj žĺtky. Sú totiž bohaté na vitamíny a antioxidanty, ktoré nám pomáhajú so stratou hmotnosti. Pre cholesterol sa trápiť nemusíte, vedci už dávno vyvrátili fakt, že vajcia nám ho nadmerne zvyšujú. Zistilo sa, že obsahujú najmä nenasýtené mastné kyseliny, ktoré nášmu telu prospievajú a podľa jednej vedeckej štúdie, o ktorej informoval časopis American Heart Journal, aj pacienti s ochorením srdca môžu skonzumovať denne až tri celé vajíčka!

 

AVOKÁDO

Málokto vie, že avokádo je vlastne ovocie. Má však veľmi nízke množstvo sacharidov a dodá vám dostatok potrebnej vlákniny. Navyše, obsahujú zdravý tuk. To všetko robí z avokáda ideálnu potravinu pre tých, ktorí chcú schudnúť. Avokádo vás nielenže rýchlo zasýti, ale zároveň dlho udržiava hladinu sýtosti, takže nezatúžite po ďalšom jedle. Môžete ho pridávať do šalátov alebo ho roztlačiť a spolu s cesnakom a troškou soli z neho urobiť nátierku na celozrnný chlieb.

SYR

Je úžasnou potravinou, ktorá vám dodá bielkoviny aj zdravý tuk. Zasýti vás na dlhší čas, takže celkovo zjete menej jedla. Keď k potravinám s vyšším glykemickým indexom (to sú potraviny, po ktorých ľudovo povedané rýchlejšie vyhladnete, ako napríklad cestoviny, pečivo či zemiaky) pridáte syr, tak prirodzene znižujete ich glykemický index.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.