Niečo pre kávičkárov

Jedna až dve kávy denne povzbudia, podporia dobrú náladu, naštartujú tvorivosť. Keď je ich však priveľa, majú opačný účinok. Dlhodobý nadmerný príjem kofeínu brzdí tvorbu sérotonínu, hormónu šťastia. Podobne pôsobia rôzne „energy drinky“, ktoré vyburcujú (a vzápätí vyčerpajú) nielen mozog, ale aj srdce, obličky a pečeň. Výsledkom je síce nárazový prísun energie, po nej však nasleduje ešte väčšia únava, než akú ste pôvodne chceli zahnať. Navyše, energetické nápoje obsahujú príliš veľa cukru, umelé farbivá a arómy, ktoré musí telo odbúrať.

Beznádejne unavení? Kávu nepite!

Ľudia, ktorí sú často unavení, by podľa odborníkov kávu a kofeínové nápoje nemali piť vôbec. Táto predstava je hororová najmä pre silných kávičkárov, ktorí si nedokážu ani len predstaviť ráno bez svojho obľúbeného nápoja. Za pokus to však stojí. Skúste najskôr znížiť denný počet vypitých šálok kávy a pozorujte, čo to s vami urobí. Keď sa únava zmierni, patríte medzi ľudí, ktorým káva vo veľkom množstve neprospieva.

Vône z babičkinej skrine

Levanduľový olej odstraňuje únavu, bolesti hlavy, nervozitu a nepokoj, celkovo vitalizuje. Tento fakt využili už aj počítačoví machri, ktorí do svojich počítačov nainštalovali nádobku na aromaterapiu – esencie sa z nej uvoľňujú postupne so zahrievaním počítača. Novinku otestovali manažéri vybraných firiem a vraj to výborne funguje. Vám bude zatiaľ stačiť obyčajná arómalampa rozohrievaná čajovou sviečkou.

Pozor na syndróm open space

Únava, strata koncentrácie, depresie, výkyvy nálady, minimálna radosť z práce či celkovo zo života, aj toto môžu byť náznaky predchádzajúce syndrómu chronickej únavy a vyhorenia. Podľa najnovších ankiet sa spájajú aj s kanceláriou zriadenou v štýle „open space“. Ako sa vyjadrili zamestnanci, ktorí denne sedia v takomto prostredí, mnohí z nich začali trpieť psychosomatickými problémami, zhoršili sa im pracovné vzťahy, cítia následky stresu, permanentný dohľad ich oberá o tvorivosť.

Ak pracujete v open space, požiadajte nadriadeného, aby vám z času na čas umožnil pracovať z domu. Pomôže tiež, keď si vytvoríte vlastnú zónu z fotografií, osobných vecí, drobností, ktoré potešia vždy, keď sa na ne zahľadíte. Oddeliť sa od kolegov vám pomôžu napríklad aj slúchadlá s príjemnou hudbou.

 

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.