Žiadne iné ovocie nie je v strednej Európe také obľúbené ako práve jablká. Ich konzumáciou prospejete svojmu zdraviu oveľa viac, než si možno myslíte. Dokazujú to aj rôzne vedecké štúdie – napríklad podľa tej holandskej, pravidelná konzumácia čo i len štvrtiny jablka denne, znižuje riziko mozgovej mŕtvice o 9 %.

 

Chránia srdce

Ak si dennú dávku zvýšite na dve jablká, posilníte aj svoje srdce a znížite riziko infarktu o 30 %. Dôvodom je obsah pektínu, ktorý na seba viaže „zlý“ LDL-cholesterol. Ten sa potom z organizmu vylúči skôr, než sa v ňom stihne usadiť a narobiť škody. Jablká však nemusíte konzumovať iba čerstvé. Americké výskumy preukázali, že pravidelná každodenná konzumácia sušených jabĺk (stačí 75 g) počas šiestich týždňov, znižuje hodnoty LDL-cholesterolu o viac než 20 %. Pektín v sebe ukrýva aj ďalšie výhody – viaže na seba tekutinu v črevách, a tak zmierňuje hnačku. V akútnych prípadoch preto zjedzte po kúskoch jedno jablko. Nezabudnite ho však naozaj dôkladne prežuť, aby sa z neho uvoľnilo čo najviac pektínu.

 

Posilňujú imunitu

Jablká okrem iného obsahujú aj veľa dôležitých živín. Nájdete v nich viac než 30 vitamínov a druhotných rastlinných látok a každá odroda má pritom svoje špecifické prednosti. Napríklad odroda Berlepsch obsahuje v 100 gramoch 23 mg vitamínu C. Odroda Braeburn vďaka obsahu kyseliny listovej chráni chrup pred vznikom zubného kazu a Jonagold je výborným zdrojom antioxidantov, ktoré pôsobia preventívne voči vzniku rakoviny.

Extra tip

Najviac vitamínov (až 70%) sa ukrýva v šupke. Preto jablká nešúpte, len ich vždy dôkladne umyte. Šupka okrem iného obsahuje aj kvercetín, ktorý chráni pred astmou.

Tip pre alergikov

Boskoopské jablká zrýchľujú spaľovanie tukov a rovnako, ako veľa ďalších starých odrôd, sú vhodné aj pre alergikov. Alergény v ovocí navyše ničí aj teplo, preto stačí, ak dáte jablko zohriať na jednu minútu do mikrovlnnej rúry (na 600 W), a môžete si ho vychutnať úplne bez problémov.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.