Počas blížiacich sa letných a dovolenkových dní môžeme aspoň na chvíľu opustiť zabehnutú rutinu a dopriať svoj­mu telu i duši odpočinok. Keďže tento rok k nám letné teploty dorazili podstatne skôr, mnohí sme už teraz zrelí na relax pri vode. Ak sa plánujete osviežiť v niektorom z obľúbených akvaparkov, vedzte, že si v nich aj počas jediného dňa môžete dopriať oddych ako na kúpeľnom pobyte. Kým deti priťahujú najmä bazény a vodné atrakcie, v takýchto zariadeniach býva zväčša k dispozícii aj masér. A povedzme si úprimne, koľkí z nás si nájdu počas roka čas na ­kvalitnú masáž? Tak prečo si ju nedopriať ako súčasť príjemne prežitého dňa pri vode? Kvalitná, príjemná masáž od odborníka, na ktorého sa môžete spoľahnúť, je skutočne na nezaplatenie. Pýtate sa prečo? Čítajte ďalej.

Klasická masáž je dobrý základ

Masáž je v podstate sústava masážnych hmatov, ktoré majú nielen liečebný, ale aj preventívny účinok. Miestny účinok masáže pocítime na pokožke, z ktorej sa pri procedúre okamžite odstránia povrchové zrohovatené vrstvy, zvýši sa sekrécia potných žliaz a pokožka sa príjemne napne. Efekt masáže je ale omnoho hlbší, pretože jej vplyvom sa vyprázdňujú povrchové žily a lymfatické cesty, zvyšuje sa prekrvenie, zlepšuje sa prísun živín, kyslíka a ochranných látok, a, naopak, urýchľuje sa odstraňovanie škodlivín a únavy. Základom všetkých masáží je klasická masáž, ktorá aktivuje celkový krvný a lymfatický obeh, a ten následne zlepšuje okysličenie organizmu a ­odplavovanie škodlivých látok z tela. Klasická masáž zlepšuje prekrvenie pokožky a podkožia. Ocenia ju aj vaše svaly, pretože ­nielen zlepšuje ich činnosť, ale znižuje sa aj bolestivosť.

 

V čom spočíva kúzlo masáže?

Pri masáži ide o ručnú stimuláciu cielených mechanických podnetov, takzvaných hmatov, ktoré obsahujú nielen úkony hnetacie (trenie, vytieranie, roztieranie a hnetenie), ale aj úkony ­nárazové (tepanie a chvenie). Kvalitná masáž podporuje vstrebávanie opuchov či výronov, relaxuje či tonizuje svaly (podľa zamerania hmatov), zlepšuje výživu tkaniva a zmierňuje bolesť. Každý masér má poruke aj lokálne masážne prostriedky, najčastejšie masážna emulzia, oleje alebo vhodné krémy. Vďaka aróme niektorých z nich môže byť masáž skutočne viaczmyslovým relaxom. Môžete si dopriať nielen masáž celého tela, ktorá trvá zhruba 40 až 60 minút, ale úľavu prinesie aj čiastočná procedúra, keď sa masér zameria len na váš chrbát alebo šiju, a v tom prípade by sa vám mal venovať od 20 do 30 minút.

 

Vyberie si každý a noviniek stále pribúda

V súčasnosti sa v ponuke akvaparkov či thermalparkov stretnete najčastejšie s ponukou klasickej, relaxačnej či thajskej masáže. Existujú však aj špeciálne terapie, ako napríklad Jade masáž, magnetoterapia Bemer či kyslíková terapia. Novinkou sú aj hydromasážne postele, ktoré sú naplnené teplou vodou a pomocou dvoch vodných prúdov masírujú a uvoľnia celé telo alebo jeho časť.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.