To, ako vyzerá naša pleť, nemusí súvisieť len s genetickou výbavou, ktorú sme zdedili do vienka. Vedci nám hovoria, že rovnako dôležitý je spôsob, akým žijeme, čo jeme, ako sa stresujeme. Práve stres dokáže narušiť aj tie najlepšie gény, ktoré sme zdedili po babičke, ktorej pleť aj v osemdesiatke vyzerala skvelo. A práve toto si vzali na mušku vedci, ktorým sa podarilo identifikovať gény zodpovedné za starnutie pokožky. Zistili tiež, že pôsobením tých správnych látok im môžeme pomôcť prinavrátiť správnu aktivitu a dokonca ich aj zreštaurovať. Nie, nie je to sci-fi.

Životný štýl mladnutia

Navzdory všeobecnému presvedčeniu je iba 20 % starnutia pleti daných geneticky. Zvyšných 80 % je spôsobených spomínanými vonkajšími a vnútornými faktormi. Je teda viac ako isté, že dvaja ľudia s tou istou genetickou výbavou, ktorí budú žiť inak, budú inak aj starnúť. Ak objavíme životný štýl mladnutia, budeme sa veľa pohybovať, vyhýbať sa stresu, jesť kvalitné potraviny a príliš to nepreháňať s pobytom na slnku, svoje skóre mladosti si určite predĺžime. Vedci však objavili aj ďalšie faktory, ktoré nám podkopávajú nohy. V našom tele bojujú proti krásnej pleti hormóny, UV žiarenie, mestské znečistené ovzdušie, kofeín, stres a nedostatok živín. Všetky tieto negatívne faktory poškodzujú bunky a dochádza k predčasnému starnutiu. Odborníci nás varujú aj pred cukrom, ktorý tiež môže oslabovať kolagénové vlákna, pokožka tak bude skôr vädnúť a rýchlejšie zostarne. Vedci však vedia, ako tieto gény ovplyvniť, a preto môžu bunky starnúť omnoho pomalšie. Tieto zistenia zhrnuli do vedného odboru s názvom epigenetika.

Doprajme si kyslík

Ako každý orgán, aj pleť po náročnom dni potrebuje kyslík. Centrom bunkového dýchania sú drobné organely, ktorým hovoríme mitochondrie. Tie využívajú kyslík na to, aby bunkám dodávali energiu potrebnú na zistenie všetkých funkcií, a pleti tak zaručili štruktúru a pevnosť. V skratke, mitochondrie sú zásadné pre zachovanie mladistvosti našej pleti. Ochrana mitochondriálnej aktivity a podpora prirodzenej obranyschopnosti pleti proti vonkajším agresorom je v boji proti predčasnému starnutiu absolútne nevyhnutná. Vedci objavili, že mitochondrie stimuluje resveratrol a vďaka nemu získa pleť zdravý jas.

 
Instagram

Páčil sa vám článok? Ohodnoťte ho tu

No votes yet.
Please wait...
Voting is currently disabled, data maintenance in progress.

O autorovi

Vydavateľstvo BAUER MEDIA SK vzniklo v roku 2007 ako dcérska spoločnosť svetovej skupiny BAUER MEDIA GROUP s viac ako 135 rokov trvajúcou tradíciou, ktorá zaujíma popredné miesto na trhu s komerčnými tlačovými titulmi v Nemecku, Veľkej Británii, Poľsku, Maďarsku, Rumunsku, USA, Číne atď. Mediálna skupina BAUER MEDIA GROUP sa okrem vydávania časopisov a publikácií orientuje aj na digitálne médiá a prevádzku TV a rádiových staníc. Na Slovensku do mediálnej skupiny patrí okrem vydavateľstva aj nezávisle fungujúce populárne Rádio Expres.